Sociální sítí Facebook se šíří léta starý falešný citát, který byl od začátku nesprávně připisován ředitelce slovenské sekce organizace Greenpeace Ľubici Trubíniové. Výrok zní: „Ja elektrinu k svojmu životu nepotrebujem, ten televízor si kľudne pozriem aj pri sviečkach.“ Trubíniová v současné době působí jako mediální manažerka organizace Občan, demokracia a zodpovednosť.

Trubíniová však toto nikdy neřekla. Týdeník Nový Profit zveřejnil ve svém dalším čísle omluvu vůči Ľubici Trubíniové a organizaci Greenpeace.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.