V květnu světem proletělo konspirační video z dílny vědkyně a autorky konspiračních knih Judy Mikovitsové. Jednalo se o video s názvem Plandemic. Respektive, stále se šíří, ale v menším měřítku, protože z velkých sociálních sítí bylo staženo.

První díl byl zpovědí Judy Mikovitsové. Judy Mikovitsová je bývalá vědkyně, která se proslavila svými podvody. V roce 2009 byla Judy Mikovitsová vědeckou ředitelkou Whittemore Peterson Institute (WPI) se zaměřením na syndrom chronické únavy. Tehdy zveřejnila studii, která byla původně považována za vědecký průlom a článek o ní byl zveřejněn například i v prestižním vědeckém časopisu Science. Její tým údajně prokázal souvislost mezi nově objeveným retrovirem nesoucí zkratku XMRV (xenotropní virus podobný viru myší leukemie) a syndromem chronické únavy (CFS), což naznačovala, že CFS je způsoben retorovirem. Jednalo by se o průlom, protože nikdo dosud s jistotou neví, co syndrom chronické únavy způsobuje.  1. července 2011 vydali redaktoři časopisu Science „prohlášení o obavách“ o pravdivosti článku Judy Mikovitsové. 14. října 2011 vydali autoři prohlášení o částečném stažení její práce a konečně 23. prosince 2011 redaktoři prestižního vědeckého časopisu stáhli dokument v plném rozsahu. Důvodem bylo to, že se souvislost mezi virem XMRTV (a MLV) a syndromem chronické únavy (CFS) se v dalších studiích neprokázala, respektive u mnoha pacientů trpících CFS se neprokázalo nakažení retroviry. Nejen na základě toho byla propuštěna z Whittemore Peterson Institutu (WPI) a na konci svého působení se dopustila i krádeže notebooků a dalších materiálů z institutu WPI. Od té doby publikuje nejrůznější konspirační teorie o očkování. Vymyslela si například teorii o svém zadržení za krádeže. Její nepravdivou verzí bylo, že prý byla zatčena kvůli tomu, že objevila smrtící virus „dodávaný“ do těla očkovacími látkami. Více si můžete přečíst v angličtině na fact-checkingovém webu Snopes.com.

V druhém dílu vystupuje například lékařka jménem Meryl Nass, která se domnívá, že nový koronavirus není přirozeného původu — tvrzení, které experti označili za nepravdivé.

Dokument s názvem „Plandemic: Indoctornation”, česky přeložený jako „Plandemie: Indoktrinace” šíří teorii, že koronavirová pandemie, která momentálně řádí v mnoha zemích světa, je výsledkem komplikovaného spiknutí. Je v něm řada nepodložených tvrzení, například to, že smrtící virus byl vyroben v laboratoři se souhlasem vládnoucích elit. Kromě toho se snaží vyvolat strach z očkování.

Po virálním úspěchu původního filmu „Plandemic” z května tohoto roku tentokrat sociální média vyvinula značné úsilí, aby potlačila volně navazující druhý díl, který se začal šířit 18. srpna 2020. Ten ani přes silnou propagační kampaň nedosáhl zdaleka takové popularity jako jeho předchůdce.

Film je součástí širšího trendu dezinformací o novém koronaviru, které se již měsíce šíří po internetu a vyvolávají mezi lidmi strach. Podle dat AFP k 1. září 2020 na Covid-19 zemřelo celostvětově již přes 851 000 lidí.

Analýzu videa najdete na fact-checkové stránce AFP.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com