Na konci ledna senát zamítl ratifikaci tzv. Istanbulské úmluvy. Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí (Istanbulská úmluva) je mezinárodní smlouva Rady Evropy posuzující především všechny druhy násilí vůči ženám jako formu historicky a kulturně podmíněné diskriminace. Úmluva se zaměřuje na prevenci, ochranu obětí a stíhání pachatelů genderově podmíněného násilí. Úmluva také nově definuje některé trestné činy (například: mrzačení ženského genitálu, vynucený sňatek, nebezpečné pronásledování (stalking), vynucený potrat a vynucenou sterilizaci). Úmluva tedy chrání ženy například před ženskou obřízkou (provádí se především v afrických zemích) nebo před sterilizací. Československo pamatuje příklady, kdy nucená sterilizace byla prováděna.

Istanbulská úmluva se při jednání stala terčem dezinformací. „Senátor Michael Canov (SLK), který sedí v klubu STAN, například varoval, že ratifikace úmluvy může ohrozit tradiční oslavy velikonočních svátků a zakázat pomlázku a koledování. Senátoři Jiří Čunek (KDU-ČSL), Tomáš Jirsa a Jiří Oberfalzer (oba ODS) nebo Zdeněk Hraba (nestr. za STAN) zase zcela vážně míní, že úmluva diskriminuje muže a do českého právního řádu zavádí slovo gender.,“ píší Novinky.cz.

„Řada politiků možná uvěřila dezinformacím. Řada dalších možná dezinformace jen použila, aby jim to pomohlo argumentačně si podložit svůj názor,“ myslí si Miloš Gregor, poradce premiéra pro dezinformace.

Nutné také dodat, že pojem vládní představitel v souvislosti se senátem je zavádějící. Vládní koalice totiž funguje na základě většiny v poslanecké sněmovně. Fakt je, že strany koalice však mají většinu i v senátu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.