Dezinformacím se nevyhul ani nedávný konflikt v Gaze. Lidé na Facebooku například masivně sdíleli fotografii palestinské dívky, která se chystá uprchnout s učebnicemi před izraelským ostřelováním v pásmu Gazy. Fotografie však ve skutečnosti pochází z roku 2014.

Na stranu druhou se také šířilo video, které tvrdí, že Hamás inscenuje těla obětí. Má to dokazovat video, na kterém se jedno ze zabalených těl začne hýbat. Video však ve skutečnosti ukazuje protest příznivců Muslimského bratrstva v egyptské Káhiře asi před osmi lety a nesouvisí s izraelsko-palestinským konfliktem.

Více než 100 000 lajků na Facebooku získal status, který tvrdí, že organizace Black Lives Matter tweetovala podporu Hamásu. Toto tvrzení je nepravdivé. BLM skutečně vyjádřila solidaritu s Palestinci, v tweetu však není jakákoliv zmínka o podpoře Hamásu.

Izrael použil dezinformaci také v boji proti Hamásu. Matoucí tweet izraelské armády, který minulý týden naznačoval začátek pozemní operace v Pásmu Gazy, byl záměrnou dezinformací, uvedl izraelský list Jerusalem Post. Cílem prý bylo vlákat ozbrojence z palestinských organizací Hamás a Islámský džihád do systému podzemních tunelů, na které poté izraelské letectvo zahájilo masivní údery.

Izraelský bezpečnostní kabinet ve čtvrtek schválil klid zbraní, který má ukončit 11 dní trvající izraelskou vojenskou operaci proti bojovníkům teroristické organizace Hamás v Pásmu Gazy. Podle agentury AP rozhodnutí předcházel silný tlak ze strany Spojených států. Představitel Hamásu agentuře Reuters řekl, že skupina hodlá příměří dodržovat. Zatím to vypadá, že příměří je z obou stran dodržováno.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com