Dezinformace, manipulace s informacemi a zahraniční vměšování představují vážnou hrozbu. A to nejen nyní před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční 7. a 8. června.

Nové technologie navíc jednotlivcům či dokonce organizovaným skupinám umožňují šířit dezinformace a manipulovat s informacemi ve velkém měřítku a s bezprecedentní rychlostí. Níže vidíte, jaké lži a dezinformace se šíří o invazi Ruska na Ukrajinu a o Evropské unii.

A jaké konkrétní dezinformace se šíří? „Téma nelegálních migrantů, kteří získávají výhody na úkor rodilých Evropanů, se pak například v Německu zhmotnilo v nové dezinformace, že se EU rozhodla změnit čas ze zimního na letní až po skončení ramadánu, což je muslimské postní období, aby vzala v úvahu muslimy. Každoroční změna času je přitom daná na několik let dopředu Evropskou směrnicí, tedy ohledy na ramadán brát ani nemůže,“ píše web Novinky.cz.

„Do předvolebního Česka, ale i celé Evropy se před volbami vrátila i velice populární dezinformace o tom, že Evropská unie chce zavést povinné přidávání brouků do potravin. Důvod je jednoduchý – příběh se osvědčil, znejišťuje základní pocit bezpečí, jídlo, a před volbami se sahá po nejsilnějších zbraních. Aféra, že Evropané budou nuceni jíst brouky, vznikla poté, co Evropská komise skutečně povolila užití tří druhů hmyzu jako nové potraviny. Vše podléhá striktním hygienickým kontrolám a jejich přimíchání musí být označeno. Že brouci v jídle jsou evropským evergreenem, dokládá i EDMO, které monitoruje dezinformace napříč státy Evropské unie. Například v Maďarsku zaznamenalo posty, které oprášily rok starý vtip společnosti Ritter sport o křupavých cvrčcích v čokoládě. Oproti původně zamýšlené satiře aktuální posty tvrdily, že jde o další důkaz, že Evropa to s hmyzem v jídle myslí vážně,“ doplňují Novinky informace o dalších šířených dezinformacích.

Samotnou kapitolou jsou pak dezinformace o Ukrajině, sankcích a závislosti na ruským fosilních palivech. Zastoupení Evropské komise v Praze vydalo grafiku vyvracející některé z nich:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.