O vzniku a šíření koronaviru se napsalo již mnoho článků, které měly za úkol vyvrátit nejčastější mýty ztěžující boj s nákazou (o čemž jsme například psali zde). Koronavirus se však v poslední době stal nebezpečnou zbraní v rukou jednotlivců, kteří koordinovanou aktivitou útočí na integritu států a pokoušejí se prosadit své mocenské zájmy.

Koordinovanou dezinformační aktivitu zaznamenal v posledních dnech například Taiwan. Na sociálních sítích jako Facebook, nebo Weibo, se objevily zprávy obviňující vládu ze zveřejňování klamavých informací o šíření viru. Taipei měl záměrně uvádět nižší čísla nakažených, tak i zkreslovat vážnost epidemie na svém území.

Čínští trollové podkopávali důvěru v tchajwanské autority, zatímco burcovali občany k protivládním aktivitám. Digital Intelligence Lab, který se zaměřuje na čínské dezinformace na Taiwanu, vyloučil čínskou vládu z odpovědnosti za tyto hoaxy. Naopak, údajně to má na svědomí skupina trollů s názvem Diba. Diba už koordinovala dezinformační aktivity v Hongkongu a Tchaj-wanu i v minulosti. Základním pilířem hoaxů je propagace Číny, komunistické ideologie a burcování nacionalistických sentimentů.

Čína ale není jediná země, která zneužívá pandemii ve svůj prospěch. Z hoaxů poškozujících americkou reputaci v zahraničí USA obviňuje ruské trolly. Ti na sociálních sítích jako Facebook, Instagram a Twitter šířili fake news v různých jazycích, ale téma bylo vždy stejné. Jednou z falešných zpráv bylo například to, že koronavirus byl vyvinut v amerických laboratořích CIA jako biologická zbraň, či jako doplněk k ekonomické válce, kterou Washington soupeří s Čínou.

Hlubší analýza příspěvků poukázala na to, že za ruskými účty nestály boti, ale reální lidé. Samotný obsah byl většinou napojen na prokremelské média jako Sputnik, či Russia Today.

Destabilizace států však není největším rizikem – dezinformace mohou i zabíjet. Podle nejnovější studie, o které jsme psali zde, ohrožují hoaxy i samotné zdraví lidí. Správná prevence a boj s fake news však dokáží limitovat, až téměř úplně eliminovat, jinak životu nebezpečné riziko, které dezinformace představují.

Článek vyšel původně na webu Antipropaganda.sk