Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková vydala 16. března stanovisko, ve kterém uvádí údajné argumenty o škodlivosti dlouhodobého nošení roušek. Ve stanovisku je uvedeno opět mnoho nepravd. Například o vysokém množství vdechování CO2.

Neexistují důkazy o tom, že by roušky a respirátory způsobovaly onemocnění plic nebo byly jinak nebezpečné. Pouze osobám s některými konkrétními zdravotními problémy se nedoporučuje používat respirátory. Například podle loňské studie nošení masky během sportování mírně ovlivňuje výkon srdce a plic. Podle autorů však cílem studie není zpochybnit povinnost nosit respirátory a nelze ji přenést do běžných podmínek. Hypoxémie (nízký obsah kyslíku v krvi) může způsobit hypoxii (nízký obsah kyslíku ve vašich tkáních), pokud vaše krev nenese dostatek kyslíku do vašich tkání, aby uspokojila potřeby vašeho těla. Slovo hypoxie se někdy používá k popisu obou problémů. BBC popisuje dvě různé studie, které řešily bezpečnost respirátorů a neexistují důkazy, že by byly zdraví nebezpečné. Mnoho článků zaměřených na kontrolu faktů shrnuje podobné teorie jako nepravdivé. Například USA Today došla k jednoznačnému závěru, že respirátory hypoxii způsobit nemohou. A tak by šlo pokračovat. Poslankyně za Trikolóru jen shrnula omílané dezinformace, které byly už mnohokrát vyvráceny.

Příznivci a členové hnutí Trikolóra se také účastní demonstrací, na nichž programově nejsou dodržována protiepidemická opatření, včetně nenošení prostředků pro ochranu úst a nosu. To samé hnutí však ve svém e-shopu prodává roušku v barvách Trikolóry za 119 Kč.

Známá dezinformátorka Jana Peterková pro změnu sbírá peníze na cestu na Aljašku. Prý tam s Norbertem Naxerou chtějí vyšetřovat pád vrtulníku s Petrem Kellnerem. V této souvislosti snad už ani nepřekvapí, že skupina Ortel prodává energetický nápoj za 70 Kč. Historie energetických nápojů je přitom spjata se západní kapitalistickou dekadencí. Konkrétně s Japonskem, Rakouskem a USA.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.