Jak přesně nemá vypadat práce s daty předvedli lékař Lukáš Pollert a bývalý poslanec Václav Klaus mladší. Srovnávají data, která sama o sobě o ničem nevypovídají. Srovnávají počty nakažených ve stejný den letos a před rokem a dávají to do souvislosti s očkováním. „Nemělo očkování snižovat infekčnost? Jen se ptám,“ táží se shodně oba.

Jenže z toho, abychom z těchto dat mohli něco usoudit, musíme také znát počty testů. Počty nakažených se vždy zveřejňují za předchozí den. Oněch 22 507 pozitivních testů bylo odebráno v úterý 16. listopadu. V tento den bylo provedeno 67 342 testů. Před rokem to bylo jen 20690. Tedy více jak 3x méně.

Další proměnou jsou mutace. V současné době v ČR řádí varianta delta, která je 2x nakažlivější než před rokem beta. V té době navíc byla ČR zamčena už přes 20 dní v lockdownu.

Očkování má především vliv na počty hospitalizací. Zatímco letos to bylo k 17. listopadu 4 623 lidí, vloni ve stejný den to bylo 6 187 a to už se situace lepšila, na začátku listopadu 2020 to bylo i kolem 8 tisíc pacientů. Je prokázáno, že v nemocnicích leží především neočkovaní.

Podle studie RIVM (Holandský národní institut pro veřejné zdraví a životní prostředí) ze září 2021 vyplývá, že očkování snižuje infekčnost dané osoby.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com