Sociálními sítěmi se šíří nový narativ. Podle něj se „po více než sto letech kvůli vakcínám na covid změnila samotná definice vakcíny.” Už se nemluví o imunitě, jak jsme si zvykli u vakcín, které jsme dostali tak jednou za život, ale o nějaké ochraně, která, jak se ukazuje, funguje jen pár měsíců.“ S tímto přišel slovenský politik Erik Kaliňák, ale narativ se šíří v různých variantách.

Narativ naznačuje, že definici někdo měnil proto, že současné vakcíny na covid poskytují jen krátkodobou ochranu na rozdíl od vakcín, které jsme znali dosud. CDC však informace měnila naopak proto, že původní formulace o imunitě vyvolávala nesprávný dojem, že vakcína má být 100% účinná, což neplatí pro žádnou stávající vakcínu.

Očkování proti pneumokokům, jakož i tzv. hexavakcína (proti záškrtu, tetanu, černému kašli, virové hepatitidě B, invazivní hemofilové nákaze a dětské obrně) mají tři základní dávky doporučené ve 3., 5. a 11. měsíci života. Přeočkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně je povinné v 6. a 13. roce života. Záškrt a tetanus se následně přeočkovává ve 30 letech a každých 15 let. O délce účinnosti MMR vakcíny se vede v odborných kruzích diskuse.

Zdroje: Demagog.sk, Vaxinátor


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.