„Generál Valerij Zálužný, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil, zahájil na Ukrajině vojenský převrat,“ tak zní příspěvky na sociálních sítích, které se aktuálně šíří mezi prokremelskými aktivisty. „Mám přesné informace, že Zelensky včera zlikvidoval mého zaměstnance. Také mě chce odstranit a pak zradit zemi,“ měl říci Zalužný.

Zmanipulované video bylo sdíleno den poté, co média informovala, že Zalužného blízký spolupracovník byl zabit poté, co v jeho domě explodoval ruční granát. Sdílené video je však falešné.

Agentura AFP porovnala aktuálně sdílené video s videem z roku 2022. Našla několik shodných prvků, které lze vidět při porovnání dvou níže uvedených videí. V 17. sekundě přichází stejný střih, kamera se ve 33. sekundě opět vzdaluje. Po celou dobu porovnávání Zalužnyj pohybuje hlavou a rty stejně. Původní video tedy pochází z roku 2022 a někdo k němu vložil jen novou zvukovou stopu.

„Jedná se o zjevně zmanipulované video s jasně viditelnými odchylkami mezi pohybem rtů mluvčího a zvukem, který slyšíme,“ řekl 10. listopadu 2023 agentuře AFP Hristo Tomov, spoluzakladatel a šéf umělé inteligence v softwarové společnosti Dreamix. Odborník také poukazuje na to, že ačkoli je pozměněné video Zalužného snadno odhalitelné, protože ukazuje nesoulad mezi řečí a pohybem rtů, nemusí tomu tak být vždy v budoucnu u obsahu generovaného umělou inteligencí.

Ukrajinské centrum pro boj proti dezinformacím, které spadá pod Radu národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny, ve svém prohlášení (odkaz na archiv) vydaném 9. listopadu 2023 obvinilo z šíření tohoto videa “ruskou propagandu”, která se “rozhodla znovu otestovat informační sílu Ukrajinců”.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.