22. ledna večer ministr vnitra Vít Rakušan zamířil na „Debatu bez cenzury“ do Karviné. Ministra přivítala krajně nepřátelská atmosféra. Podle místních mnoho účástníků nepocházelo z Karviné, ale na akci přijelo zdaleka, aby vynadali ministrovi. Tak či tak, během debaty zaznělo mnoho dotazů, jejichž základem byla dezinformace.

„Když tak vehementně podporujete fašistický kyjevský režim, jakou finanční a vojenskou pomoc jste poslali, když americký agresor vraždil lidi v Iráku, Sýrii a Jugoslávii?” zazní jeden z dotazů, opět podporovaný skandováním části přítomných. Právě narativ o fašistickém režimu na Ukrajině se při debatě objevil několikrát. Fašistou byl označen i samotný ministr Rakušan. Faktem ovšem je, že ve volbách na Ukrajině extremistické strany, které lze nazvat fašistickými, pohořely. Ačkoliv není vyloučeno, že v řadách ozbrojených složek jsou i lidé, kteří sympatizují s fašismem, na moci se na Ukrajině nepodílí.

„Ukrajinští voliči dali radikálním nacionalistům a neonacistům najevo, že jejich přítomnost v nejvyšších patrech politiky není žádána. Majdan, svržení nenáviděného Janukovyče, boom národní hrdosti, ani konflikt s proruskými separatisty a Moskvou jim preference nezvýšily. Naopak. Volby, podobně jako jejich názoroví protivníci z komunistické strany, drtivě prohráli,“ psali média už v roce 2014. Podlední parlamentní volby v roce 2019 pak dopadli pro extremisty ještě hůře. Strana Svoboda, která lze nazvat extremistickou má v parlamentu jediný mandát. V předchozích volbách (2014) měli z 423 poslanců 6 mandátů (4, 71 % hlasů) a ještě více radikální Pravý sektor 1 mandát za 1,8 % hlasů.

Obecenstvo debaty v Karviné projevilo velmi hlasitý nesouhlas i v momentě, kdy se Rakušan vyjadřoval k válce na Ukrajině. “Pokud někdo popírá, že Putin je vrah malých dětí, tak se neshodneme,” řekl Rakušan za bučení davu. Faktem je, že jen za prvních 18 měsíců války ruské agrese bylo zabito nejméně 550 ukrajinských dětí.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) ověřil podle svých metodik k 6. prosinci 2023 více než 10 tisíc zabitých civilistů. „Skutečný počet obětí může být výrazně vyšší. Ukrajinci žijící na území okupovaném Ruskou federací se setkávají s otřesným omezováním svých základních práv a svobod,“ prohlásil komisař Volker Türk.

„Vůbec jste mi neodpověděl,” stěžovala si jiná paní na debatě v Karviné. Rakušan namítá, že odpověděl a odpovídá znovu. Ona mu neustále skáče do řeči. Rakušan jí říká: „Já to dopovím.“ „Ne, já vás nenechám domluvit,” reaguje na něj paní, která si Rakušanovi před chvílí stěžovala, že jí neodpověděl.

„Obecně platí, že když na jakoukoliv akci dorazí skupina zfanatizovaných magorů vyhrožujících lidovými soudy, tak tu akci rozloží. A ostatní, kteří by se mohli zeptat, dát k něčemu podnět apod., což by mohlo vést k reálnému zlepšení jejich životů, tak nemají šanci, protože je o to ti uřvanci připraví. Zde to ale Vít Rakušan velmi dobře ustál. Jen škoda, že občané Karviné neměli více prostoru bavit se o skutečných problémech. Ale těžko se s různými fanatiky přeřvávat,“ napsal k debatě analytik Roman Máca.

„Debatu samozřejmě provázela nenávist k Ukrajincům včetně konstruktu ruské válečné propagandy, že Ukrajinci jsou nacisté. To doplnila i lež, že ministr vnitra určuje policii, koho má stíhat,“ všiml si analytik Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.