Durynské státní zastupitelství a durynský Zemský kriminální úřad v úterý 30. října 2018 zatkly Davida Köckerta, předsedu durynského národoveckého a protiimigračního sdružení Thügida (nazvaného po vzoru známějšího sdružení Pegida – Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu). Köckertovi a dalším dvěma obviněným je kladeno za vinu vydírání, držení nepovolených zbraní a neplacení sociálních odvodů za zaměstnance.

Sám Köckert byl už dříve opakovaně trestán. Je považován za jednu z nejznámějších postav pravicově extremistické scény v Německu. Thügidu založil v roce 2015. V letech 2013-2014 byl členem AfD, v letech 2014-2017 členem neonacistické strany NPD.

Thügida představuje stejně jako Pegida „autenticky vzniklé lidové hnutí“ (jak o Pegidě uznale píše Václav Klaus). Thügida udržuje kontakty s českou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. V roce 2016 Thügida uspořádala v Jeně pochodňový průvod na oslavu Hitlerových narozenin. V únoru 2017 se od ní distancovala AfD.

Köckert 9. září 2018 vystoupil na demonstraci v sasko-anhaltském Köthenu poté, kdy po hádce se dvěma Afghánci zemřel 22letý Němec. Köckert tehdy hovořil o „rasové válce proti německému lidu“. Na předchozí akci 3. září, jak uvádí Marian Kechlibar, byla „protestní akce durynského sdružení Thügida úředně zakázána s tím, že prostor už je zabrán.“

Poznámka:

Tetování na Köckertově tváři představuje tzv. černé slunce, upravenou trojitou svastiku, symbol ezoterického nacionálního socialismu. Jde o oblíbený náhradní symbol nacistické scény za tradiční jednoduchou svastiku.

Použité materiály: Stern.de, Welt.de, Spiegel online, Focus online, mdr.de.


author