Izrael je častým terčem lidí, kteří upozorňují na údajnou zbytečnost očkování. Nedávno se situaci v zemi věnoval například celostní medik Jan Vojáček nebo je hojně šířeno také video, na kterém hovoří rakouský bývalý politik, LGBT aktivista a publicista Gerald Grosz.

Tito lidé upozorňují na to, že v Izraeli roste počet případů nákazy nemocí COVID-19 a to mezi očkovanými. Na případy lidí, kteří navzdory očkování skončili s covidem v některé z izraelských nemocnic, koncem července upozornil také zpravodajský server Ynet.

Tito lidé však neřeknou i druhý fakt. Podle červencové zprávy izraelského ministerstva zdravotnictví je nyní ochrana proti nakažení po očkování 39procentní, proti závažnému průběhu onemocnění covidem-19 a také proti hospitalizaci, ale ochrana zůstává relativně vysoká – proti vážnému průběhu choroby to je 91 procent a proti hospitalizaci 88 procent.

Data z Izraele jasně ukazují, že se zde vir SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 opět šíří. Nedosahují čísel z loňského léta ani letošní zimy. I tak lze hovořit o třetí nejsilnější vlně. Tento zvyšující počet případů se však naštěstí neprojevuje silně na počtu úmrtí.

Například v USA za květen z více než 18 tisíc lidí na covid-19 navzdory ukončenému očkování zemřelo „jen“ 150 lidí. Naopak 99,2 procenta zemřelých na tuto nemoc očkování nemělo. Ještě méně očkovaných pak bylo mezi hospitalizovanými. Z více než 853 tisíc hospitalizovaných kvůli covidu-19 jich necelých 1200 mělo ukončenou vakcinaci. Odpovídá to 0,1 procenta, jak uvádí analýza AP. Už týdny zdravotnické a vládní úřady hovoří zejména o „pandemii neočkovaných“, která podle nich oživuje pandemii COVIDu-19. „Komunity, které jsou plně vakcinovány, si obecně vedou dobře,“ řekla na pondělním tiskovém brífinku Bílého domu šéfka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walensky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.