Vladimir Putin prý odsoudil muslimy ve své zemi. Alespoň to šíří Štefan Harabin, jehož příspěvek byl sdílen více jak 10 000krát. „Naše ruské zvyky a tradice nejsou slučitelné s nedostatkem kultury nebo primitivními způsoby práva šaría a muslimů,“ píše se v příspěvku bývalého předsedy Nejvyššího soudu SR a ministra spravedlnosti, který prý cituje “nejkratší” projev ruského prezidenta v dumě. Harabinův příspěvek pak převzaly dezinformační weby jako hlavnydennik.sk, podtatransky kurier.sk, picuscapital.sk a news24.cz.

Jeho příspěvek je však nepravdivý, agentura AFP nenašla žádný důkaz o tom, že Putin někdy něco podobného o muslimské menšině prohlásil. Naopak ruský prezident opakovaně přívětivě promlouvá k druhé největší náboženské skupině v zemi. Všechny Putinovy veřejné vystoupení, rozhovory či projevy jsou zveřejněny (i v angličtině ) na oficiální stránce Kremlu stejně jako prezidentův kalendář událostí. Všechny prezidentské projevy k Federálnímu shromáždění (k Státní dumě) od roku 2008 jsou také zveřejněny na stránce Kremlu. Obdobně lze hledat i ve zprávách na stránce ruské Státní dumy. Dřívější verze citátu byly v minulosti vyvráceny factcheckerskými organizacemi jako Snopes či Politifact.

Prezident Vladimír Putin se za posledních 21 let účastnil mnoha událostí souvisejících s muslimskou komunitou v Rusku a ve svých veřejných prohlášeních k ní projevuje náležité sympatie. „Tradiční islám je dnes nedílnou součástí ruského duchovního života. Humanistické hodnoty islámu, podobně jako hodnoty našich dalších tradičních náboženství, učí lidi soucitu, spravedlnosti a péči o naše blízké. Na tyto věci klademe velký důraz,“ řekl Putin 23. září 2015 při otevření Moskevské centrální mešity.

V minulosti se již internetem šířila Putinova vymyšlená „výzva za mír“ nebo měl Putin také hrozit Evropě a Spojeným státům kvůli údajnému „ďábelskému plánu na redukci populace“. Ani to samozřejmě nebyla pravda.

Zdroj: AFP


author