Novou taktiku proruské dezinformační scény je zřejmě strašit lidi válkou. Šíří se například příspěvky, že by do armády mohlo být povoláno 250 000 lidí. Jiný příspěvek, který má tisíce sdílení hovoří za údajné matky, které nenechají své syny jít do války a vládu v případě mobilizace vynesou v zubech. Je to taktika jak vyděsit především starší lidi, kteří si pamatují ještě povinnou vojenskou službu a okupační vojska.

Ve skutečnosti se k žádné mobilizaci nechystá. Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka hovořil o mobilizaci společnosti a o velmi krizové společnosti. „Přestaňme ve veřejné diskusi tolik řešit, kolik má mít brigáda vozidel, jaký budou mít kanón a která firma je dodá. Pojďme daleko více řešit, k čemu nám ty brigády budou, kdo je náš protivník, co nám reálně hrozí, co vše k obraně potřebujeme, jak budeme v krizi mobilizovat společnost a jestli k tomu máme vhodnou legislativu,“ řekl v listopadu. Znamená to, že v nejkrajnější situaci bude nutné pomáhat armádě a je nutné, aby každý věděl jak se v daný moment chovat, nikoliv však, že bude povolán do armády. „Proto potřebujeme posilovat vztah mezi armádou a společností. Ukazuje se také, jak důležité je naše členství v Severoatlantické alianci a EU. Jejich soudržnost je v životním zájmu České republiky. Musíme být spolehlivý a silný spojenec a my vojáci k tomu významně přispíváme,“ řekl Řehka také.

Samozřejmě riziko, že by Rusko napadlo jakoukoliv zemi NATO je nízký a bude se snižovat ještě více s každým neúspěchem na Ukrajině. Zdá se, že jejich armáda má velmi četné ztráty, a tak útočí teroristickými útoky proti infrastruktuře Ukrajiny. Země NATO však mají nejmodernější protiletecké systémy a tak jakékoliv útoky například drony nebo raketami nehrozí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.