Facebookem se šíří další šílená teorie. Podle Petry Rédové nebo například Pavla Šťástky je způsobeno aktuální šíření onemocnění opičích neštovic vakcínou Vaxzevria společnosti AstraZeneca. Stačila informace, že vakcína Vaxzevria od společnosti AstraZeneca obsahuje šimpanzí adenovirus.

To, že virus neštovic je příbuzný adenovirům asi jako hraboš polní člověku na tom nic nemění. Adenoviry patří do úplně jiné skupiny virů než poxviry.  Adenoviry jsou v lidské populaci běžné a mohou být původcem mírných respiračních onemocnění. Protože se však v populaci časti vyskytují, imunitní systém je rozeznává a většina lidí má proti běžným typů adenovirů vytvořeny protilátky. Adenoviry ve vakcínách se navíc v lidském těle nemohou množit (např. šimpanzí či sérotyp 26) a vyvolávat onemocnění.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.