Internetem se šíří další šílená teorie s nadpisem „Utajená operace. Možná až lidé pochopí, bude pozdě. 5G skryto za CORONAVIREM“. Stojí za ní dezinformační a ezoterický web Tadesco, v různých podobách se však šíří na konspiračních webech po celém světě. Například na Facebooku byl hojně šířen článek „Falešná virová pandemie vytvořená pro zakrytí globálního ohniska 5G syndromu.“

Web Politifact upozorňuje na to, že koronavir má biologický původ. 5G síť je jen technologie, která navazuje na starší technologie jako LTE. Web Fullfact připouští že ve Wu-chanu jsou technologie 5G testovány od srpna 2019. Jak však uvádí, rádiové vlny jsou neionizující, což znamená, že nepoškozují DNA uvnitř buněk, jak to dokážou rentgenové, gama a UV záření. 5G, i když na mírně vyšších frekvencích než předchozí sítě, je stále v této rádiové části elektromagnetického spektra. Ústav veřejné zdraví Anglie uvádí, že neexistuje žádný „přesvědčivý důkaz“, že záření může mít nepříznivé účinky na zdraví. Naopak společnost Huawei pomáhá. Tamnímu operátorovi z oblasti Chu-pej totiž pomáhá zamezovat šíření nově vzniklé nemocnici s 5G infrastrukturou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.