Na Facebooku a dalších platformách se šíří velmi zkreslený scénář událostí na Ukrajině. Přestože není známo, proč by mělo mít nárok na ovlivňování dění na Ukrajině, scénář se snaží obviňovat Ukrajinu, že byla iniciátorem ruské invaze. „Ukrajina – svrhla vládu 2014. Rusko – prosím přestaňte! Ukrajina – Pověste všechny Rusy! Slava Ukrajině!  Rusko – Vážně, prosím přestaňte! Ukrajina – Upaluje Rusy zaživa v Oděse.  Rusko – Stop !!!! Ukrajina – masakruje Rusy na Donbasu 8 let Rusko – Poslední varování, prosím přestaňte! Ukrajina – chce vstoupit do NATO a připravuje velkou ofenzívu na DLR a LPR s cílem etnické čistky na Krymu a Donbasu  Rusko – Ukončuje Minské dohody, které byly západem schválně porušovány, vysmívány (viz. video) a zahajuje SVO Ukrajina – OMG pomoc, nic jsme nikomu neudělali, agresor nás bezdůvodně napadl, prosíme cely svět o pomoc,“ stojí v nesmyslném textu.

Pomineme-li tedy fakt, že Rusko nemá právo zasahovat do vnitřních záležitostí cizího státu a to znamená i do změny režimu, nesedí události historicky. Změnu režimu vyvolalo střílení do demonstrantů, které nařídil proruský prezident Janukovyč po tom, co lidé začali protestovat proti odmítnutí snahy o připojení k Evropské unii. K anexi Krymu došlo 23. února 2014, zatímco k zmíněným událostem v Oděse až 2. května 2014. V mezičase ještě 7. dubna 2014 byla vyhlášena proruská Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika. Události v Oděse pak byly následkem střetu dvou ozbrojených skupin. Faktem je, že Evropský soud konstatoval, že hasičský sbor byl při zásahu laxní a vyjel pozdě.

Ruský jazyk na Ukrajině zakázán nebyl. Po roce 2014 (Majdanu a pádu proruského prezidenta Janukovyče) Ukrajina přijala jazykový zákon, který podporuje ukrajinštinu jako státní jazyk, ale nezakazuje ruštinu v běžném životě, médiích, soukromé sféře nebo jako jazyk menšin.

Po vypuknutí války na východě Ukrajiny docházelo ke střetům mezi ukrajinskou armádou a proruskými ozbrojenými skupinami. Civilisté – včetně proruských i proukrajinských obyvatel – skutečně trpěli v důsledku bojů. Nicméně neexistují důkazy o systematickém vyhlazování Rusů nebo etnických čistkách. Alej andělů je pamětní místo v Doněcku (na území ovládaném proruskými separatisty), které bylo založeno v roce 2015 jako symbolická pocta dětem, které zahynuly během války na Donbase. Místo má silně emocionální náboj a bývá využíváno v ruských a separatistických médiích k posilování narativu o „zločinech ukrajinské armády“. Přestože civilní oběti skutečně existují na obou stranách konfliktu, ruská propaganda prezentuje Alej andělů jednostranně – jako důkaz údajné genocidy ze strany Ukrajiny. Ruská vláda a média opakovaně používají neověřené nebo zkreslené příběhy, aby vyvolaly dojem, že ruskojazyční obyvatelé byli v ohrožení a že Rusko „muselo zakročit“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.