Jindřich Rajchl ze strany PRO svolal další protest na Václavské náměstí. Potvrdil se trend, že na jeho demonstrace chodí čím dál méně lidí. Nyní byla zaplněna jen horní část Václavského náměstí po ulici Ve Smečkách, dále už stály jen hloučky lidí.

Rajchl se na demonstraci pustil do Ukrajinců a podpořil ruský Gazprom. „Nadále odmítáme, aby tady pokračoval stav dočasné ochrany pro ukrajinské běžence. Pojďme si nalít čistého vína, drtivá většina z nich neprchá před válkou, jsou to ekonomičtí migranti, kteří využívají toho, že je jim tady lépe,“ křičel Rajchl do mikrofonu. Válka na Ukrajině je podle něj vedená jen proto, aby Evropu odtrhla od ruských surovin a napojila ji na americké. „Jestli chceme levný plyn, pojďme ho nakoupit od Gazpromu. Je to nejlepší varianta, která tady je a my se to nebojíme říct,“ zvolal.

Zaznívala vystoupení proti válce na Ukrajině a proti údajnému zatahování Česka do ní. „Není to naše válka. My do války nechceme. My chceme žít v míru a v přátelství se všemi,“ řekl poslanec opozičního hnutí SPD Jaroslav Foldyna. Další z poslanců SPD Jiří Kobza vyzýval přítomné, aby v evropských volbách nedávali hlas nikomu, kdo nebude hájit české zájmy. „Máme společného nepřítele a ten sedí ve Strakově akademii a v Bruselu,“ uvedl.

„Oproti nejmasovějším akcím z podzimu minulého roku je účast možná třetinová. Dokonce ani Jindřich Rajchl, který v minulosti s oblibou fabuloval, že jím svolané demonstrace mají ´stotisícovou účast´, dnes z podia neděkuje svým příznivcům, že ´opět zaplnili Václavák´. Rajchl, muž který má i díky své profesní zkušenosti sportovního komentátora amerického fotbalu jako prakticky jediný z řečníků talent stadionového spíkra, v úvodní části manifestace recykloval všechny staré hity: Fialova vláda devastuje Českou republiku ekonomicky, morálně i mezinárodně, Ukrajině bránící se agresi neofašistického Ruska, je třeba okamžitě stopnout veškeré dodávky vojenské i finanční pomoci, prezident Petr Pavel je nastrčená figurka, ovládaná zahraničními loutkovodiči. Došlo i tradiční výpady proti neziskovkám, České televizi a samozřejmě Sorosovi, který podle národovců Rajchlova ražení prakticky ovládá celou sluneční soustavu. Oba projevy Jindřicha Rajchla, tedy úvodní a závěrečný, byly co do nasazení a energie nepochybně vrcholy celé akce,“ komentuje Kryštof Pavelka pro Reflex.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.