Možná si vzpomínáte na několik let starý případ rozpadu strany Úsvit přímé demokracie, která se začala štěpit na základě podivných transakcí tehdejšího předsedy strany Tomia Okamury, který posílal peníze z účtu strany na svůj osobní účet.

Peníze měl šéf Úsvitu podle zjištění týdeníku Reflex inkasovat za to, že hnutí nabízel marketingové a mediální poradenství. Okamura připouští, že se hnutí o public relations staral, ale pouze jako organizátor. Konkrétní služby pak zajišťovali externisté a subdodavatelé.

Podle smlouvy, která byla serveru Manipulátoři.cz zaslána na e-mail plyne, že Úsvit přímé demokracie, kde byl Tomio Okamura předsedou, měl na účet Tomia Okamury posílat měsíčně částku 958 333 Kč. Pokud by Okamura z pozice předsedy hnutí nebyl odvolán, za celé volební období by si zaslal sám sobě částku 45 999 984 Kč.

Takové jednání se tehdy nelíbilo ostatním členům předsednictva Úsvitu. „Nebojím se říct, že Okamura reálně tuneloval hnutí. My jsme to zastavili, a proto jsme pučisty,“ říká tehdejší poslanec Marek Černoch serveru Lidovky.cz. Pravdou ovšem je, že Policie ČR nezjistila, že by zvláštní transakce Okamury byly trestné.

Podobně podivné transakce se ovšem objevily v novém hnutí Tomia Okamury pod názvem SPD. Tomia Okamura si převedl z provozního účtu na volební účet 8 000 000 Kč. Z někoho pak nechal zaplatit 20. ledna 2018 za PR služby 4 477 000 Kč a analytickou činnost 2 904 000 Kč. Nejprve bez uvedení, komu zaplatil. Následně zbytek z účtu do poslední koruny (630 444,23 Kč) poslal zpět na provozní účet. Po upozornění od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, že takto strana činit nemůže a podle zákona nesmí být na kontě nula, byla včera zbývající částka převedena zpět na účet volební.

Původně na transparentní účtě nebylo napsáno, komu strana zaplatila milionové částky.

Až posléze se zde objevila poznámka, že hnutí zaplatilo za služby společnosti „PLAY NET a.s.“ Podle variabilního symbolu (17001, 17002) se pravděpodobně jednalo o první letošní vystavěné faktury. Pravdou však je, že společnost PLAY NET a.s. se podle svých stránek skutečně marketingem zabývá. Náš server se ovšem také zajímal, komu ona společnost PLAY NET a.s. patří. Při pátrání server Manipulátoři.cz zjistil, že firma má na serveru Peníze.cz velmi negativní hodnocení. Jednatelem akciové společnosti je Radomír Pekárek. V letech 2015 a 2016 měla společnost výnosy v hodnotě 500-600 tisíc Kč ročně a neměla žádného zaměstnance.

Radomír Pekárek je známá osoba v oblasti filmu a nyní zpravodajských médií. Je ředitelem projektu Prvnízprávy.cz a Regionalnínovinky.cz, která provozuje server KrajskeListy.cz. Ty spadají do obchodního portfolia společnosti OUR MEDIA a.s.. OUR MEDIA a.s. je vlastníkem serveru Parlamentní listy. Zajímavostí je také, že Radomír Pekárek se chtěl v roce 2009 stát ředitelem České televize. Jeho plánem bylo mj. programy ČT1 a ČT2 vyčistit od publicistiky. „Já bych je ovšem chtěl vyčistit od publicistiky a vše přesunul na ČT 24,“ řekl tehdy pro Digizone. Mezi další společnosti kde je Pekárek zainteresovaný, je prostřednictvím společnosti OCTANTIS a.s. například společnost SANEP s.r.o., která zpracovává mj. volební průzkumy.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.