Nejen mezi Romy se šíří doslova hysterie z Ukrajinců. Facebook zaplavují vymyšlené nebo překroucené příběhy o tom, co údajně vše spáchali Ukrajinci. Týká se to například údajného obtěžování dětí na sídlišti v Krupce na Teplicku. Čin spáchali lidé z Moldavska, přesto Romové z něj stále obviňují Ukrajince. Tvrdí přitom, že prý rozpoznají Ukrajinštinu. V části Moldavska se přitom hovoří ruštinou a lidé bez znalosti obou jazyků si často tyto jazyky pletou.

Na Facebooku se také šíří smyšlený příběh z Rokycan. Zde se měli údajně pro změnu Ukrajinci pokusit unést dítě. Zachránit ho měl prý Vietnamec z večerky. „Zabývali jsme se oznámením údajného únosu romských dětí ze strany ukrajinských občanů v Rokycanech. Ujišťujeme veřejnost, že k takové události nedošlo. Náležitou pozornost věnujeme i příspěvkům na soc. sítích, které byly v této souvislosti zveřejněny,“ napsala policie České republiky.

„Policie podobné lživé poplašné zprávy řešila vždycky, jsem rád, že v poslední době o tom i intenzivněji informuje. Každý by měl vědět, že možné porušení zákona nezůstane bez odezvy. A ano, na sociální sítě se to samozřejmě vztahuje taky, není to žádný paralelní vesmír,“ upozornil ministr vnitra Vít Rakušan.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.