„Zelenského majetek se odhaduje na 1 miliardu dolarů! Asi dobrý herec! George Clooney s 239 milióny je proti němu hotový žebrák,“ tak zní další lživá zpráva, která se momentálně šíří Facebookem. Sice to není pravda, ale přesto tento text sdílí stovky lidí. Jeden z příspěvků měl dokonce přes 2 tisíce sdílení.

Věci se věnoval Jaroslav Krupka z Deníku.cz. „Podle mezinárodního byznysového časopisu Forbes se skutečný Zelenského majetek pohybuje v několikařádově nižších částkách. Forbes Ukrajina jej odhaduje na 20 milionů dolarů, podle dodatečného průzkumu Forbesu USA jde o méně než 30 milionů dolarů. Web Celebrity Net Worth hovoří o 25 milionech amerických dolarů. Podle Forbesu je Zelenského hlavním aktivem čtvrtinový podíl v televizní produkční společnosti Kvartal 95 založené v roce 2003. Tato společnost dosahuje ročního obratu kolem 30 milionů dolarů, hodnotu Zelenského podílu odhaduje Forbes Ukrajina na zhruba 11 milionů dolarů. Po jmenování ukrajinským prezidentem sice Zelenskyj prodal své akcie společníkům, ale předpokládá se, že je na konci funkčního období získá zpět. 

Kvartal 95 produkoval zejména komediální seriál „Služebník lidu“ (česky také Sluha národa), v němž Zelenskyj, jenž je původní profesí herec, ztvárnil roli učitele dějepisu, který se překvapivě stane prezidentem Ukrajiny (seriál tím prokázal vedle svých komediálních kvalit nemalý potenciál prognostický). Dílo vysílala platforma Netflix v letech 2017 až 2021, poté se tam seriál znovu vrátil v březnu 2022, krátce po zahájení ruské ofenzívy na Ukrajině – důvodem pro reprízování bylo pravděpodobně právě to, že kvůli ruské invazi se stal Zelenskyj světově známou osobností číslo jedna,“ zjistil Deník.cz.

„Neexistuje žádný důkaz o tom, že by jmění Zelenského činilo 850 milionů dolarů. Dostupné odhady jsou mnohem nižší,“ uvádí agentura DPA, která současně zveřejnila teorii, jak mohlo dojít k vytvoření právě tohoto odhadu: pokud totiž Zelenského skutečné čisté jmění dosahuje oněch necelých 29 milionů dolarů, na které je odhadl Forbes, pak v přepočtu na ukrajinskou měnu činí právě 850 milionů ukrajinských hřiven. S postupem doby pak hoax upravil částku z 850 milionů dolarů na rovnou miliardu zřejmě proto, že jde o zaokrouhlené a snadno zapamatovatelné číslo.

Je přitom dobré připomenout, že také Zelenskyj figuruje ve skandálu Pandora Papers. To je kauza z října roku 2021, kdy ze čtrnácti právních kanceláří poskytujících offshorové služby uniklo celkem 12 milionů souborů, které analyzovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. „Ani toto nezávislé vyšetřování však neprokázalo, že by Zelenskyj nashromáždil jmění 850 milionů amerických dolarů nebo že by se mu takovou částku podařilo utajit,“ uzavírá DPA.

Více v Deník.cz.


author