Předseda strany PRO Jindřich Rajchl publikoval na Facebooku, že společnost „Lipolestatic“ končí. Rovněž popsal situaci i ve společnostech Kofola, Lipostockings nebo Vítkovice Steel.

Nepovedlo se nám dohledat, že by existovala nějaká společnost „Lipolestatic“. Taková společnost se nenachází v obchodím rejstříku.  Máme tedy za to, že Jindřich Rajchl měl na mysli společnost Lipoelastic. Společnost se zaměřuje na výrobu oblečení po různých operačních zákrocích, kdy mají výrobky kombinovat vzhled a kompenzační funkci. Dle vyjádření společnosti rozhodně není pravdou, že by společnost končila. „Jedná se o fake news. Společnost svou činnost neukončuje,“ odpověděla nám Sabina Beňová. Společnost Lipostockings vyrábějící kompresní punčochy skončila už vloni. V tomto případě tedy nejde o novou zprávu.

Tradiční výrobce nealkoholických výrobků Kofola musel sáhnout k mírnému propouštění vloni. „Zrušili jsme neobsazené pozice, pozastavili nábor nových lidí a malinko zefektivnili fungování některých týmů. Doba je složitá. Bez propouštění desítek lidí se úspory neobešly. Toto nepopulární řešení ale vždycky realizujeme až na posledním místě,“ řekl loni majitel Kofoly Jannis Samaras.

Nyní se však společnosti daří dobře. „Naštěstí se nenaplnil ten pesimistický scénář v tom nejhorším slova smyslu – naše očekávání bylo tehdy opřené o to, že energie budou stát tolik, co v danou chvíli stály, tedy zhruba 500 euro za kWh. Díky tomu, že energie se dostaly podstatně níž, se asi všem daří o kus lépe. O kus lépe znamená, že nenastala ta nejhorší varianta a nenaplnily se katastrofické scénáře, že energie nebudou dostupné. Co se týče prodejů, v objemu se pohybujeme v poklesu do 10 procent. Záleží na kategorii. Zatímco třeba energetické nápoje rostou, většina kategorií klesá,“ řekl pro Seznam Zprávy šéf Kofoly Jannis Samaras. Výrobce nápojů Kofola také rozšiřuje své portfolio a vstupuje na pivní trh. Společnost ve středu v tiskové zprávě oznámila, že kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, která stojí za výrobou piv Holba, Zubr a Litovel. Z uvedných údajů tedy soudíme, že společnosti se daří.

Koncern Volkswagen chystá veletoč ve výrobě a uspořádání svých továren. Podle deníku Handelsblatt se to významně dotkne české automobilky Škoda Auto, kam se má přesunout výroba modelů se spalovacími motory. Ale k žádnému výraznému propouštění či ukončení výroby by dojít nemělo.

Nepodařilo se nám ani dohledat, že byl měla „vyhasnout poslední pec“ v PKZ Keramika Poštorná. Ta inkasuje miliony korun kvůli obchvatu Břeclavi. Žádné informace o konci nejsou například ani na webu společnosti. Zdá se tedy, že jedinou zcela pravdivou a aktuální zprávou tedy je insolvence společnosti Vítkovice Steel.

Podle všeho Jindřich Rajchl čerpal z více než rok starého článku Jana Čížka (SPD) z webu Naše Praha.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.