Hyenismus dezinformačních médií vůči Jánovi Kuciakovi zřejmě nemá hranic. S další konspirační verzí přišel Aeronet, anonym z ruské IP adresy dokonce poškodil Kuciakovi slovenskou Wikipedii.

Podle Aeronetu pravděpodobně smrt naplánoval neziskový sektor. „Neziskový sektor už naplánoval demonstrace proti vládě Roberta Fica nejen na Slovensku, ale i v celé Evropě! Nevládky mají jasno, do konce března chtějí demisi vlády,“ píše se v nadpise konspiračního článku. Je pravdou, že po celé Evropě se konala pietní shromáždění za Jana Kuciaka. V Bratislavě se jednoho z nich zúčastnilo okolo 20 tisíc lidí. Tato shromáždění měla však pouze pietní charakter a většinou byla svolána fyzickými osobami, nikoliv „nevládkami”.

Jako vždy Aeronet se spoléhá na názor jakého si „nezávislého zdroje“ nebo „nezávislého znalce“ jehož jméno však není uvedeno a pravděpodobně neexistuje. „Pozice těl obou obětí prý nevykazovala žádné známky obrany, boje, útěku a pokusů o záchranu života,“ píše na základě informace údajně pocházející z okruhu vyšetřování. To se však nezakládá na pravdě. Podle oficiální a důvěryhodných informací bylo tělo Jána Kuciaka nalezeno na schodech do sklepa. „Na schodech do sklepa leží mrtvý novinář Ján Kuciak,“ píše Idnes. Je tedy pravděpodobné, že Kuciak před vrahem utíkal a chtěl se schovat ve sklepě. Idnes ovšem připouští, že Kuciak vraha znal. To však nevylučuje, že vraždu si objednala mafie.

Jiný člověk se opakovaně snažil vandalizovat heslo Jána Kuciaka na slovenské Wikipedii.

IP adresa vandala 185.22.172.17 jde identifikovat jako IP adresu, pocházející z okolí Petrohradu v Rusku.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.