Dezinformátoři stále nemohou překousnout poměrně vysokou účast lidí na demonstraci proti strachu pořádanou minulou neděli spolkem Milion chvilek pro demokracii. Podle očitých svědků bylo na demonstraci více lidí než na předchozí protivládní demonstraci 28. října. Nutno dodat, že část náměstí zabraly například obří vlajky České republiky, Ukrajiny a Evropské unie a policie v obou případech hovořila o nižších desítkách tisíc účastníků.

Každopádně se Facebookem šíří inzerát, který má dokazovat, že na místo verbovala lidi Česká televize formou placeného komparsu. Prý nabízela 1 000 Kč za účast a 3 000 za rozhovor. Jde však samozřejmě o falešný inzerát, respektive fotomontáž. Na webu ČT nikdy nic takového nebylo. Jednak to dokazuje odkaz. Každý skutečný inzerát totiž má svoji specifickou URL a ne jen „detail-pozice“. To by šlo vysvětlit ještě tím, že některé prohlížeče celou adresu nezobrazují. Kromě toho je inzerát navíc napsán jiným písmem (fontem) než ostatní, jiné je odsazení prvního sloupce, zarovnání a odlišné je i pozadí. Česká televize má na webu Jobs inzeráty s lehce modrým pozadím, na falešném inzerátu je pozadí bílé.

Skutečný inzerát
HOAX


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.