Prohlášení ruských představitelů o požáru v obchodním centru v ukrajinském městě Kremenčuk jsou lživá. Potvrzují to videa z místa i satelitní snímky. Ruskou verzi o tom, že požár se do centra rozšířil po zásahu vedlejší továrny, definitivně vyloučila potvrzená videa z místa.

Finální důkaz, že raketa skutečně zasáhla obchodní centrum a požár se tam nerozšířil z vedlejší továrny, poskytlo video zveřejněné ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, které ukazuje, jak přímo na místo dopadá raketa.

Dalším důkazem jsou i videa z nedalekého parku, na nichž pozornému divákovi neunikne, že krátce po sobě došlo ke dvěma výbuchům v různých místech. Obchodní centrum je navíc ve stejném směru, kde na videu po prvním výbuchu začne stoupat dým.

Častým motivem ruských dezinformací je i to, že na videích nejsou žádné ženy a že všichni muži na videu jsou ve skutečnosti vojáci, kteří ruský útok zinscenovali. Ani to ale není pravda.

Kromě toho začala ruská propaganda bezprostředně po útoku tvrdit, že bylo obchodní centrum Amstor v době útoku zavřené, dokládat to mají údajné screenshoty otevírací doby v Googlu a tvrzení prokremelských účtů, že na místě od března nikdo nebyl a nepořídil tam fotky. Podle dostupných informací se jedná o nepravdu. Reportéři BBC hovořili na místě s několika zaměstnanci a nakupujícími, kteří byli uvnitř budovy, když raketa dopadla. Spekulace o uzavření centra se pak pokusil vyvrátit server NEXTA, který zveřejnil záznam z 25. června.

„Útok na obchoďák v Kremenčuku. Co hlásí ruská státní agentura RIA Novosti? “Vzdušně-kosmické síly RF provedly útok na hangáry ukrajinské armády v Kremenčuku, kde byly uskladněny zbraně ze Západu.” Výbuch údajně uskladněné munice prý způsobil požár nedalekého uzavřeného obchoďáku. “Poljanský (představitel RF při OSN) přirovnal záběry požáru v Kremenčuku k provokacím ukrajinské armády v Buči.” Tohle je taky klasika, co rašisti jedou. Už včera se s tím od různých “korespondentů” roztrhl pytel. Vše je samozřejmě provokace, najatí herci, Ukrajinci si to vyhodili do vzduchu sami atd. Oba výklady samozřejmě naše “vlastenecká” scéna pracující pro Kreml, různí trollové a spamovací účty usilovně šíří v českém informačním prostoru,“ všiml si analytik Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com