Psycholog a publicista Dalibor Špok se 17. 1. 2021 na svém twitterovém účtu dopustil komentáře o válce v Iráku v roce 1991. Zjevně ale historii nezná, na což jej upozornilo množství uživatelů Twitteru.

Faktem je, že se jednalo o zbrojený konflikt mezi Irákem a koalicí 28 států v čele s USA, kterým OSN poskytla mandát k provedení vojenské operace za účelem osvobození Kuvajtu. Na straně OSN se zúčastnilo i Československo. Konfliktu předcházela irácká invaze do Kuvajtu, která proběhla 2. srpna 1990. Ta se setkala s mezinárodním odsouzením a Saúdská Arábie souhlasila s umístěním cizích vojenských jednotek na svém území. A také není pravdou, že před 30 lety údajná „okupace“ začala. Konflikt zde probíhal už od 2. srpna 1990. Povídání o vzniku Islámské státu je už absolutně mimo. Jak píše Svatopluk Němeček: „Špok si popletl jednoho Bushe s druhým Bushem a jednu válku s Irákem s druhou válkou v Iráku.“

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Soudíme, že neumětelskému amatérovi v oboru historie nezbývá nic jiného než pantomimickému medvědovi v pořadu Návštěvní den Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna.

Napsal Miloš Kadlec, doplnil Jan Cemper