Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) je kontroverzní český spolek sdružující účastníky národního odboje za osvobození ve druhé světové válce a jejich pozůstalé. Členy spolku jsou i další občané, kteří nemají s osvobozením nic společného a „souhlasí jen s posláním spolku“.

Připomeňme, že v roce 2015 byla do čela lidické buňky Svazu zvolena Jana Bobošíková, která se roku 2008 zúčastnila prezidentských voleb za KSČM. V reakci na to opustily Svaz poslední tři žijící lidické ženy: Jaroslava Skleničková, Miloslava Kalibová a Milada Cábová. Svůj odchod zdůvodnily obavami o politizaci instituce ze strany Bobošíkové a nesouhlasem s jejími xenofobními výroky. V roce 2016 ČSBS mnoho členů opustilo mimo jiné pro nesouhlas s účastí lidí dříve napojených na Státní bezpečnost a Veřejnou bezpečnost ve vedení spolku, kvůli neprůhlednému hospodaření či vylučování kritiků a rušení místních organizací ze strany vedení. ČSBS udělil v říjnu 2018 pamětní medaili komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, který kvůli masovým demonstracím odstoupil z pozice předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Český svaz bojovníků za svobodu – Beskydsko organizuje všechny akce pro putinovské motorkáře v Česku a to s podporou komunistické strany, proruského spolku Českoslovenští vojáci v záloze (otevřeně nepřátelského k EU a NATO i vůči České republice) nebo Národní domobrany, kterou ministerstvo vnitra eviduje ve zprávách o extremismu. Kauzy ČSBS shrnul pro náš web už dříve Miloš Kadlec.

Podle poslance ODS Jakuba Jandy je problematický především předseda Vodička – agent komunistické Veřejné bezpečnosti s krycím jménem Josef a normalizační člen KSČ, místopředseda Andres – nadporučík vojenské kontrarozvědky, která byla přímou součástí StB a členové vedení jako je pan Minář, který je napojen na spolky nekriticky obdivující Stalina.

A právě bývalý skokan a nyní poslanec za ODS navrhuje, aby svazu bylo odebráno 6,3 milionů ze státního rozpočtu na rok 2020. Skupina poslanců ODS v čele s Jakubem Jandou podala pozměňovací návrh k rozpočtu. Tyto peníze chce rozdělit mezi Spolek pro zachování odkazu českého odboje, Památník Šoa Praha, Platformu evropské paměti a svědomí a Sdružení bývalých politických vězňů ČR.

Zda se jim to povede nebo vláda svaz podrží se dozvíme 4. prosince. ČSBS však musí řešit další problém. Problémy zmítaný svaz Jaroslava Vodičky přišel o svůj původní web. Doména zasvobodu.cz je nyní vlastněna Číňanem a odvádí návštěvníky například na čínský internetový obchod Aliexpress, na internetové obchody se spodním prádlem nebo na stránky, které odborníci řadí do kategorie spam. Vodičkovci se zatím prezentují na webu bojzasvobodu.cz. I ten však má problémy a jednu dobu nefungoval.

„Při prvním kontaktu se zdá, že byl web napaden hackery. Po bližším prozkoumání to ale vypadá, že doména byla prodána do Číny, nebo že vypršela registrace domény původním vlastníkem, tedy že za ni nezaplatil a někdo v Číně si ji následně zaregistroval a nyní ji prodává na inzerci a spam,“ zhodnotil jeden z redakcí deníku FORUM 24 oslovených odborníků na stavbu, bezpečnost a správu webů.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com