Miroslav Ševčík už není děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve škole však stále učí. Na sociální sítě nyní uniklo, co na škole vyučuje.

I roky po covidové pandemii přednáší studentům, co vlády způsobily v boji proti koronaviru, a o jejich údajné snaze o nastolení nového zřízení. Jeden ze studentů stránku promítanou během přednášky o takzvaném covidismu v úterý vyfotil a umístil na sociální sítě. Kromě toho se Ševčík v testu ptal, kdo může za válku na Ukrajině, přičemž Rusko bylo špatnou odpovědí.

„Covidismus. Snaha o nastolení nového společensko-ekonomického zřízení na základě průběhu tzv. pandemie Covid-19 v letech 2019-2021. Nová ideologie vychází z tzv. Great Reset,“ stojí v prezentaci předmětu Úvod do hospodářské a sociální politiky.

Snímek z prezentace vyvolal určité dohody o pravosti. Důvodem bylo, že na fotografii je rok 2021. Redakce iDNES.cz oslovila Ševčíka, zda v úterý, kdy mělo k pořízení snímku dojít, skutečně o covidismu přednášel. Ševčík se však k pravosti přiznal. „Nepřednášel jsem o covidismu, ale o vývoji hospodářsko-politických koncepcí, a to od vzniku ekonomické vědy a od vzniku hospodářské politiky. Jeden z těch slajdů jsem věnoval i covidismu,“ vysvětlil Ševčík.

Redakce iDNES.cz oslovila také VŠE. Mluvčí Kateřina Macháčková uvedla, že přestože rektor Ševčíka z funkce děkana odvolal, v žádném případě nebylo dotčeno jeho postavení jako pedagoga Národohospodářské fakulty. „Rektor ani nikdy neposuzoval obsah jeho přednášek na akademické půdě VŠE,“ doplnila Macháčková. Podle školy za obsah a kvalitu výuky odpovídá primárně fakulta, její děkan a další orgány fakulty k tomu určené. „Pravomoci děkana Národohospodářské fakulty aktuálně vykonává proděkanka pro pedagogiku Adéla Zubíková. Řešit případné stížnosti studentů a vyhodnocovat studentské evaluace je tedy aktuálně v její kompetenci,“ doplnila Macháčková.

Miroslav Ševčík skončil v čele národohospodářské fakulty v prosinci loňského roku poté, co ho rektor vysoké školy Petr Dvořák kvůli dlouhodobému poškozování dobrého jména školy odvolal. Bývalý děkan se rozhodl bránit před soudem a podal proti rozhodnutí rektora správní žalobu. V ní navrhoval, aby platnost rozhodnutí o odvolání soud odložil do té doby, než projedná celou žalobu. Předseda senátu měl na takové rozhodnutí 30 dní a ke kroku nakonec nepřistoupil.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.