Na internetu se objevují různé „důkazy“ vztahující se k výsledkům voleb. Mají dokazovat údajný podvod. Jedním z nich je tvrzení, že Petru Pavlovi v jeden moment byl odečten určitý počet hlasů, ale přičtena procenta. Web Demagog.cz zjistil kontext této chyby.

„Ve videu vystupují aktivisti Jana Peterková a Pavel Zítko, kteří poukazují na změnu počtu hlasů pro Petra Pavla, k níž došlo v závěru sčítání 2. kola prezidentských voleb. Za „kouzlo“ označují to, že se celkový počet hlasů pro Petra Pavla na obrazovce ČT snížil, ale celkové procento hlasů se u něj zvýšilo. Autoři videa poukazují na to, že se počet hlasů pro Petra Pavla v jedné chvíli snížil o 110, a to z 3 358 598 na 3 358 488, přitom jeho procentuální zisk se současně zvýšil z 58,31 na 58,32 %. 

V průběhu sčítání skutečně došlo k poklesu průběžného stavu hlasů pro Petra Pavla o 110, jak je zachyceno ve videu, přičemž důvodem byla chyba volební komise. Hlasy se v Česku totiž sčítají ručně a okrskové volební komise pochopitelně nejsou neomylné. I proto mají v zákoně o volbě prezidenta stanovenou lhůtu 24 hodin od ukončení hlasování, ve které musí hlasy sečíst a zápis o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku předat Českému statistickému úřadu (ČSÚ). V rámci této lhůty také okrskové volební komise mohou svůj zápis s výsledkem hlasování opravit, pokud v něm jsou chyby. Taková oprava je pak vidět i v systému ČSÚ, který přebírají mj. televize pro svá živá vysílání.

Právě k této opravě došlo podle tiskového mluvčího ČSÚ Jana Cieslara i v případě 2. kola prezidentských voleb v lednu 2023. V sobotu v čase 17:03 (video, čas 3:00) měl Petr Pavel dle ČSÚ 3 358 589 hlasů, poté podle Cieslara proběhla oprava u okrsku č. 2 obce Buštěhrad: „Okrsková volební komise konkrétně požádala ČSÚ o to, aby mohla předat nový podepsaný Zápis o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku z toho důvodu, že v původním došlo k chybnému zapsání a tím k přehození počtu hlasů mezi jednotlivými kandidáty.“ Původně měl v tomto okrsku Petr Pavel 110 hlasů a Andrej Babiš 291, oběma ale tyto nesprávně započítané hlasy ze systému zmizely (video, čas 3:21) a po třiceti sekundách jim byly zase započteny, tentokrát již přiřazené správně.

V momentu, na který autoři videa poukazují, tak skutečně došlo k úbytku 110 hlasů u Petra Pavla, současně ale také k úbytku 291 hlasů pro Andreje Babiše, což kamera nezachycuje,“ zjistil web Demagog.cz.


author