Na českých dezinformačních, ale i klasických zpravodajských serverech, se šíří zpráva o projevu duchovního vůdce Tibeťanů dalajlámy ve švédském Malmö. Dalajláma zde skutečně prohlásil, že cílem se má stát to, aby se uprchlíci mohli vrátit domů. Středoevropan, ale například i Novinky.cz však tento citát šíří v dosti zkrácené, a dá se říci manipulativní podobě. Dovolujeme si tedy přeložit celou pasáž věnovanou uprchlíkům přímo z webu Jeho Svatosti dalajlámy.

„Velké množství uprchlíků, mnoho z nich z Blízkého východu, uprchlo nedávno do Evropy z obavy o svůj život. Bylo jim poskytnuto útočiště a podpora, ale dlouhodobé řešení by mělo zahrnovat poskytování školení a vzdělávání, zejména pro jejich děti, aby se mohli vrátit domů k obnově svých vlastních zemí, až bude znovu nastolen mír,“ řekl dalajláma v úvodu konference.

Podobně také odpověděl na psaný dotaz, který přečetla Kattis Ahlstromová. Podle informací na jeho oficiálních stránkách zopakoval to, co řekl novinářům, tedy že „je správné nabídnout pomoc v krátkodobém horizontu. Z dlouhodobého hlediska se však většina uprchlíků chce vrátit do zemí, ze kterých uprchla. Důležité je obnovit mír a poskytnout jim, zejména mládeži, vzdělání, které jim pomůže jejich země obnovit […]

„My, tibetští uprchlíci, žijeme už 60 let v exilu, ale naše ambice je vrátit se domů a obnovit svou zemi. V exilu v Indii jsme pracovali na výchově našich dětí a na zachování našeho jazyka, identity a kultury s nadějí, že je obnovíme v naší vlasti, až to podmínky dovolí,“ dodal.

Dalajláma také několikrát v projevu zdůraznil, že je třeba pomáhat druhým. K volebním výsledkům ve Švédsku se duchovní vůdce Tibeťanů nechtěl vyjadřovat. Vyjádřil však přání, aby Švédsko pokračovalo v trendu prosperující a mírumilovné země, kde je jen malá propast mezi bohatými a chudými.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com