Rozmohl se nám tady takový nešvar. Kéž by to bylo jenom neslušné slovíčko, jenže ono to je šíření proruských dezinformací ve škole a lhaní učitelky při výuce. Paní učitelka i se svými obhájci, ne náhodou z řad Trikolory a komunistů, teď hlásá, že snad existuje něco jako právo na šíření lží a horuje po potrestání žáků, kteří si její exhibici nenechali líbit. Sebereflexe nula. Lež není názor a právní záruky na šíření lží neexistují, svoboda slova neznamená anarchii.

Takže si to pojďme všichni společně zopakovat, příští hodinu si z toho zájemce vyzkouším.

Paní učitelka tvrdí, že pracovala jen s ověřenými fakty. To je samozřejmě první lež. To, že se něco dočtete asi v řetězovym mailu, nestačí k ověření „historických skutečností“.

V Kyjevě se podle ní nic neděje. Učitelka naznačila, že si to ČT vymýšlí, což dokazují záběry, které jí někdo poslal a ona je smazala. Na to můžu říct jenom „a kdo tomu nevěří, ať tam běží“, protože ve 21. století s novináři světových médií přímo na místě těmhle lidem asi nic jinýho než výlet do kyjevské nemocnice nepomůže. Já na Ukrajině byl, viděl jsem, že si nevymýšlejí.

Ukrajina prý po roce 2016, když nedostala od Ruska slíbené peníze (lež, žádná taková dohoda neexistovala) začala jaderné zbrojení (lež) a proto Putin zahájil invazi. Ukrajina jaderné zbraně nemá, odevzdala je nedlouho po rozpadu SSSR Rusku, které se výměnou za to Ukrajině dalo řadu bezpečnostních záruk. Pravdou ale je, že Putin vymýšlí všechny možné výmluvy, aby si neobhajitelný masakr tisíců civilistů obhájil.

Paní učitelka má teorii, že otravu Skripala i explozi ve Vrběticích si Evropa vymyslela proto, aby Putina poškodila. Nebudou souhlasit další oběti těchto událostí, ale nebude souhlasit ani kdokoli příčetný. Je to naprosto zvrácená lež, která má jenom odvádět pozornost jinam.

Když už učitelka neví kudy kam, protože ji žáci konfrontují s důkazy, zkusí se vymluvit na zaujatost České televize. Zatímco o informacích veřejnoprávního, světově uznávaného a kontrolovaného média pochybuje, informace z webů, které řídí nevímekdo od nevímeodkud z nevímejakých peněz, považuje za relevantní. To si ani nezaslouží komentář.

Takže na závěr. Vypněte hnojomety, kterýma teď míříte na paní ředitelku i další lidi, kteří se tomuhle zlu v učitelském kabátě dokázali postavit a kdo chce, může mi do příštího týdne napsat sloh na téma „proč lež do školy nepatří“. Nejlepší práci odměním pochvalou, stejně, jako teď znovu chválím odvážné žáky 8. třídy.

Autor: Ondřej Kolář, starosta Prahy 6


author