Různé konspirační weby šíří smyšlené příspěvky o tom, že očkovaní lidé šíří „spike proteiny“, které jsou pro ostatní (neočkované) nebezpečné. Příkladem byl velmi vtipný příspěvek Rodinného muzea hraček, ale kromě toho existují i sofistikovanější teorie.

Co to tedy ten spike protein je? Spike protein neboli S protein je charakteristický protein vyskytující se na povrchu viru SARS-CoV-2. Tento protein si v roce 2020 vydobyl zvláštní pozornost, neboť proti němu jsou namířeny moderní mRNA vakcíny.

Vakcína mRNA se od těch tradičních liší tím, že neobsahuje žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru, jinými slovy informaci pro tvorbu takzvaného spike proteinu, což je stejná bílkovina, jaká se vyskytuje na povrchu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Po podání vakcíny buňky přečtou genetickou informaci a začnou na jejím základě vytvářet spike protein. Svým způsobem se dá říci, že vakcína představuje „výrobní výkres“, podle nějž buňky očkovaného člověka samy vyrábějí její bílkovinu. Imunitní systém pak začne s touto bílkovinou zacházet jako s cizorodou látkou a vytvoří proti ní přirozenou obranu – protilátky a buňky imunitního systému. Pokud očkovaná osoba přijde později do styku s virem SARS-CoV-2, imunitní systém rozpozná virus podle spike proteinu na jeho povrchu a bude připraven na něj pomocí protilátek a imunitních buněk zaútočit.

„Šíří se videa ukazující, že ti, co přišli do kontaktu s očkovanými lidmi, nyní vykazují vážné příznaky. Může za to šíření spike proteinu,” říká žena ve videu. Jamie Scott, emeritní profesorka zdravotnické vědy na Simon Fraser University však tvrdí, že žádný důkaz o šíření spike proteinu neexistuje. „Ve skutečnosti je to naprosto nemožné. Všechny vakcíny způsobují, že buňky produkují pouze spike protein a žádnou jinou část viru. Neexistuje tudíž žádná možnost, jak by se mohl virus prostřednictvím vakcíny šířit,” napsala vědkyně AFP v e-mailu.

Americká Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) na své webové stránce vysvětluje, že vakcíny společností Moderna a Pfizer-BioNTech jsou „mRNA vakcíny, které neobsahují živý virus způsobující Covid-19 a tudíž nemohou nikoho touto nemocí nakazit.” Vyvrací to i Ministerstvo zdravotnictví ČR, které na svých webových stránkách vysvětluje, proč nemůže vakcína způsobit nákazu.

Jednou z posledních poplašných informací o vakcínách proti covid-19 je ta, která dává vakcíny do souvislosti s neplodností. Podkladem pro tuto informaci je tvrzení, že vakcíny obsahují mimo jiné i genetickou informaci vedoucí k tvorbě proteinu, který se jmenuje syncytin-1, případně tvrzení, že protilátky navozené očkováním jsou namířeny proti proteinu syncytin-1 (proteinu nutného pro tvorbu placenty). Informace virálně se šířící hlavně mezi odpůrci očkování pokračuje hypotézou, že vzniknou-li po očkování protilátky proti proteinu syncitin-1, tento protein nebude aktivní, placenta nebude funkční a výsledkem bude neplodnost.

Skutečnost je ale jiná. Je pravda, že tzv. „spike“ protein, který je na povrchu viru SARS-CoV-2 a jehož genetickou informaci dostupné vakcíny obsahují, je v některých částech totožný se syncytinem-1. To ale není mezi bílkovinami vzácné a už vůbec to neznamená, že bílkoviny jsou stejné či velmi podobné. Lze to připodobnit k situaci, kdy máme dvě auta se dvěma registračními značkami, např. 2EF1234 a 2EF3456. Přestože značky jsou podobné (a mají dokonce 4 stejné znaky, z toho 3 na stejném místě), nikdo asi nebude tvrdit, že jde o stejný vůz. Stejně „podobnost“ mezi „spike“ proteinem a syncytinem-1 není dostatečná k tomu, aby vznikla tzv. zkřížená imunitní reakce, tedy stav, kdy imunitní reakce vyvolaná očkováním proti SARS-CoV-2 napadne také syncytin-1.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.