V souvislosti se zemětřesením v Turecku někteří konspirační teoretici tvrdí, že bylo proti Turecku použito zařízení HAARP. Je pravdou, že zařízení HAARP skutečně existuje, ani náhodou ovšem nemůže způsobit otřesy půdy.

Výzkumný projekt HAARP opravdu existuje, jde o zkratku z “High Frequency Active Auroral Research Program”. Jeho úkolem je zkoumat vliv výkyvů slunečního záření na ionosféru, tedy tlustou vrstvu řídkého (a ionizovaného) vzduchu ve vrchní části atmosféry. Tato vrstva hraje klíčovou roli při rádiové komunikaci, proto je důležité vědět, jak je na sluneční anomálie citlivá. Zařízení pomocí množství antén zahřívá nabité částice v (několik) stokilometrové výšce přímo nad sebou. Jak to u mýtů bývá zvykem, některé z jejich aspektů jsou založeny na pravdě – HAARP opravdu zahřívá atmosféru. Jde však jen o oblast o rozměru pár kilometrů (nad Aljaškou),

Týká se to navíc jen ionosféry, tedy části atmosféry kde převažují nabité částice (nachází se ve výšce 80-300 km, běžná oblaka jsou ve výšce 2-10 km). Výkon má asi 3 mikrowatty na cm čtvereční, což je 10 000krát méně než výkon slunečního záření.

Celkově má toto zařízení výkon několik milionů wattů (6ciferné číslo), (rekord mezi komerčními rádiovými vysílači byl jeden milion wattů). Celé zařízení pohání několik benzinových motorů. Oproti tomu energie jednoho blesku je asi 5 miliard joulů, tedy ekvivalent asi 150 barelů benzínu. Během bouře jich klidně uhodí stovky až tisíce. Je to však nic oproti energii větru a deště – zde se energie běžně počítá v desítkách až stovkách petajoulů (16-17ciferné číslo). Už jen energie větru při hurikánu překonává maximální (a krátkodobý) výkon HAARPU milionnásobně.

Jen pro srovnání, celková energetická spotřeba USA za rok, vyjádřené v joulech, je asi 20ciferné číslo. Pokud by Američané chtěli (a dokázali) vyrobit alespoň krátký a malý hurikánek, potřebovali by vyčerpat výkon celé země. Pořádný hurikán má 200násobně větší výkon, než produkce elektřiny na celé planetě. Sluneční energie, která dopadá na Zemi každou vteřinu, je asi 180 petajoulů. To znamená, že za hodinu dopadne na Zemi více sluneční energie, než vyrobí (a spotřebuje) lidstvo za celý rok. Část z ní se odrazí, ale většinu z ní absorbuje atmosféra, oceány a povrch země. Právě toto kolosální množství energie pohání počasí na celé planetě.

Zatímco mnozí konspirátoři zaplavují svět strašidelnými zprávami o účincích HAARPu, renomovaní fyzici se povětšinou na konspiracích pouze smějí. Zařízení do ionosféry vysílá pouze směšné množství energie, proto je účinek HAARPu vzhledem k obrovské rozloze ionosféry zanedbatelný.

Více na Vědátor SK nebo v článku časopisu ČAS

Autor: Polícia SR


author