Obec Třebnoušoves u Hořic je malou obcí, ve které se nachází léta nevyužitá škola. Pro přibližně 280 obyvatel budova školy zkrátka nemá využití. V obci se spíše rekreují různí chataři a chalupáři, děti dojíždí za školou do nedalekých Hořic. A tak vznikl nápad udělat ze školy ozdravovnu pro desetileté až osmnáctileté dívky s poruchou přijmu potravy. Nápad se však nesetkal s pochopením místních, o projektu se šířily dezinformace.

Pro obec by to byl jednoznačný přínos. Škola, jež by nadále zůstala v majetku obce, by byla smysluplně využitá. Obec by získala více než deset pracovních míst, a ještě by z toho měla slušný finanční profit,“ konstatoval třebnouševský starosta Jaroslav Dušek (Nezávislí). Nositelé projektu ale po bouřlivé veřejné debatě plné urážek a nevybíravých výpadů od ozdravovny upustili. „Odpůrci ozdravovny šířili po obci nepravdivé informace. Přitom velmi dobře věděli, jakou činností se firma Harmonie zabývá,“ tvrdí jedna z autorek projektu lékařka Dita Mlynářová. Odmítnutí ozdravovny přecházela intenzivní masáž obyvatel Třebnouševsi. Lidé se doslova zděsili toho, co by se jim mělo procházet před ploty. „Odpůrci projektu přišli s tím, jestli tady chceme feťáky, kriminálníky a kdovíco ještě. Co na tohle odpovědět,“ řekla Novinkám jedna z obyvatel Třebnouševsi.

Odpůrci ozdravovny chtějí i referendum. „Oni nám tady tvrdí, že tam budou bulimičky, ale jejich společnost byla zřízená za účelem léčby lidí s duševní nebo návykovou poruchou. V nájemní smlouvě však stálo jen sociální služba, zdravotní služba a případně pobytová. To je velikánský pojem. Měli jsme obavy, že se v tom může skrývat cokoliv. Tady může být třicet děcek, ale i dospělých s jakoukoliv poruchou,“ vysvětluje důvody k vyvolání referenda zmocněnec výboru Pavel Tomášek. Bulimie je však jednou z duševních poruch.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.