Někteří příznivci Kremlu a Ruska argumentují, že Ukrajinu není třeba podporovat, protože Rusko nemá zájem pokračovat v dobývání Evropy. Agresi na Ukrajině líčí jako reakci na údajnou agresi Ukrajiny v roce 2014 a zapomínají, že Rusko anektovalo ukrajinský Krym a takzvané separatisty podporovalo vojensky i lidskými zdroji. Čímž na válce na Donbasu mezi lety 2014 a 2022 má velký podíl.

Faktem je, že Rusko pravidelně Evropě vyhrožuje. Prezident Vladimir Putin například nedávno prohlásil, že zvažuje přehodnocení ruské jaderné doktríny. Ta v současnosti stanoví, že Rusko může použít jaderné zbraně pouze v případě jaderného útoku na Rusko nebo při konvenčním útoku, který by ohrozil samotnou existenci země. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu Putin několikrát pohrozil použitím jaderných zbraní v mimořádných situacích na obranu Ruska. „Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu k tomu Západ dá závažný důvod. Taková hrozba zazněla v neděli večer ve vysílání ruské státní televize, která divákům nabídla i mapu potenciálních útoků,“ uvedla Moskva nedávno.

Má však kromě toho Rusko racionální důvod obsazovat cizí území? Přibližně 65 % území Ruska je pokryto permafrostem. Tento permafrost je trvale zmrzlá půda, která se nachází především v severních a východních oblastech země. Kromě toho je asi 74 % území Ruska charakterizováno jako půda s negativními ročními teplotami, což znamená, že půda je často nekvalitní a nevhodná pro zemědělství. Naopak Ukrajina je známa jako obilnice Evropy. Velmi kvalitní půda je však i v Polsku nebo pobaltských státech. Už jen tento fakt dělá z těchto zemí potencionální terč ruské agrese.

Snaha o co největší vojenskou expanzi byla jedním z charakteristických rysů Ruska i Sovětského svazu. Rusko by rádo posunulu svou sféru vlivu opět na západ. Putin je pod tlakem oligarchů a ty by rádi rozšířili „své podnikání“ na západ. Ostatně Rusko patří mezi nejzkorumpovanější země na světě. Korupce je v Rusku dlouhodobě vážným problémem. Podle Transparency International je korupce v Rusku endemická a země dosáhla nejnižšího skóre ze všech evropských zemí v jejich Indexu vnímání korupce za rok 2021. Rusko má dlouhodobě zájem rozšiřovat svou sféru vlivu, a to nejen na západ, ale i do dalších regionů. V posledních letech se Rusko snaží posílit svůj vliv v různých částech světa, včetně Afriky a Blízkého východu. Pokud jde o západní směr, Rusko se snaží ovlivňovat politiku a ekonomiku v sousedních zemích a v Evropě prostřednictvím různých prostředků, včetně energetické politiky, dezinformací a diplomatických aktivit. Konflikt na Ukrajině je jedním z příkladů, kde se Rusko snaží rozšířit svůj vliv a kontrolu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.