V souvislosti s povodněmi se aktuálně šíří varování před organizací Člověk v tísni. Ta údajně nevyužila peníze z částky na pomoc jižní Moravě po tornádu. Například Matouš Svoboda dokonce tvrdí, že by se organizace měla přejmenovat na „ojebeme vás snadno a rychle“. Ve skutečnosti však tabulka ukazuje jen kolik se využilo peněz za první čtvrt rok po tornádu. V ní Člověk v tísni vyšel nejhůře. Peníze však použil k pomoci později.

Jak ukazuje zpráva po roce od katastrofy, Člověk v tísni využil k přímé pomoci 172 milionů ze 191 milionů korun. Dalších 9,5 milionů rozdělila organizace později. Po katastrofě na jižní Moravě se snažily neziskové organizace jednat koordinovaně a dohodly se, kdo z nich využije prostředky okamžitě a která v pozdější fázi.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.