Clickbaitový titulek webu Novinky.cz „K záplavám si Emiráty možná přispěly samy. ´Očkovaly´ oblaka,“ povzbudil dezinformátory a konspirační teoretiky k dalším smyšleným teoriím o chemtrails. Ten, kdo však nečte jen titulky, se však dozví, že ona snaha vyvolat déšť s největší pravděpodobností se záplavami ve Spojených arabských emirátech nesouvisí.

O co jde? Emiráty se snaží od roku 2021 občas vyvolat déšť tím, že do mraků vypouští jodid stříbrný (nikoliv samozřejmě chemtrails). Mělo se tak stát i den před záplavami, které postihly zem.

A co se také dozvíme z článku s šokujícím titulkem? „Podle profesora Maartena Ambauma, meteorologa z univerzity v britském Readingu, který na projektu dříve pracoval, si už v roce 2021 Emiráty ´vyčarovaly´dostatek mraků, z nichž by mohlo pršet. Teď se zapřísahává, že s potopou těchto dnů nemá nic společného. Ani není jisté, do jaké míry v SAE současné záplavy skutečně rozproudilo zmíněné ´očkování´. Zatím není možné přesně určit, jakou roli sehrála u daných záplav změna klimatu. To vyžaduje úplnou vědeckou analýzu přírodních a lidských faktorů, která může trvat několik měsíců. Rekordní srážky však podle odborníků odpovídají tomu, jak se klima mění. Jednoduše řečeno: teplejší vzduch pojme více vlhkosti – asi o sedm procent navíc na každý stupeň Celsia, což může opět zvýšit intenzitu deště. Nedávná studie navíc naznačila, že roční úhrn srážek by se mohl do konce století na většině území SAE zvýšit až o 30 procent, jelikož svět se bude nadále oteplovat. S počasím si pohrávají zejména Rusové a Číňané,“ píšou Novinky.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.