Na sociálních sítích a dalších platformách se šíří, že Kyjevský symfonický orchestr se nevrátil z turné v Německu a požádal tam o azyl. Zdrojem tohoto tvrzení je zpráva Deutsche Welle, že ukrajinští umělci našli nový domov v německém Monheimu. Ruská média nelenila a témata se okamžitě chytila. A tak se dozvídáme (bez uvedení dat a podrobností), že 70 hudebníků uprchlo z Ukrajiny i s hudebními nástroji. Dvě třetiny tělesa prý tvoří muži v odvodovém věku a aby se vyhnuli branné povinnosti, celý soubor zůstal v zahraničí.

Ve skutečnosti je to jinak. Kyjevští symfonici, někteří i s rodinami, vycestovali do zahraničí legálně po vypuknutí války. Souhlas jim dalo ukrajinské ministerstvo kultury, odchod mužských členů tělesa schválilo i ministerstvo obrany. Orchestr se stal kulturním vyslancem válkou zkoušené země a v dubnu 2022 odstartoval v Polsku své turné Hlas Ukrajiny. Potom se přesunul do Německa a útočiště našel ve městě Gera. V roce 2023 převzal patronát nad ukrajinskými kolegy Berlínský filharmonický orchestr. Od roku 2022 koncertovali kyjevští symfonici nejen v Německu, ale také v České republice a Rakousku. Teprve nedávno – 2. června – se představili vídeňskému publiku v rámci Wiener Festwochen. Od července 2024 se stane na tři roky dočasným domovem umělců město Monheim, které je začlení do svého kulturního institutu,“ upozorňuje stránka Hoaxy a podvody.

Členové orchestru tedy o azyl nepožádali, ale bylo jim umožněno využívat prostory v Monheimu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.