V souvislosti se vzniklou situací mezi Ruskou federací a Ukrajinou jsme zachytili několik statusů, které hovoří o údajných přesunech vojsk v rámci Slovenské republiky, která se prý chystají na invazi na Ukrajinu a na válku s Ruskem. Takové informace se nezakládají na pravdě. Jejich jediným cílem je to, co je vždy úkolem hoaxů – vyvolat chaos, napětí, stres ve společnosti, případně původnímu autorovi takové dezinformace přinést určitý užitek.

Například video, které ukazuje přesun slovenské vojenské techniky získalo několik tisíc sdílení a šíří se i na TikToku. Ve videu jsou skutečné záběry ze Stropkova z konce roku 2021. Video však zachycuje přesun houfnic Zuzana 2 do Lotyšska na cvičení. Jde o standardní mezinárodní spolupráci, nic mimořádného. O přesunu na cvičení psala na konci loňského roku i média.

Ministerstvo obrany Slovenské republiky pravidelně informuje veřejnost o přesunech vojenské techniky přes území SR na svém FB a webové stránce. Přesuny vojenské techniky jsou standardní součástí každé země, která má armádu. Přesuny jsou vždy zneužívány k šíření dezinformací. Objevují zprávy o tom, že Slovensko již obsazují americká vojska, nebo že jde o utajenou operaci, kterou se shodou okolností podařilo odhalit.

Zdroj: Polícia SR


author