Jako důkaz údajného podvodu se na Facebooku šíří, že v jednom volebním okrsku vyšlo, že do schránky zde bylo vloženo 101,75 % platných hlasů. Má to být důkaz falšování voleb ve prospěch Petra Pavla.

Ve skutečnosti se však zapomíná v příspěvku zmínit, že šlo o výsledek prvního kola a to v jednom jediném okrsku z 14 857 okrsků. Mohlo jít o chybu v zápisu výsledků a někdo přehodil hodnoty „odevzdané obálky“ a „platné hlasy“. V tomto případě ČSÚ tvrdí, že komise nesprávně spočítala i slepené hlasy, kdy spočítala každý hlas v obálkách. Správně, pokud někdo měl v obálce více než jeden lístek, komise měla tento hlas ohodnotit jako neplatný.

Chyby v zápise se někdo dopustil i na Praze 8, kdy do zápisu prohodil výsledky pro Petra Pavla a Andreje Babiše. Chyba se stala konkrétně v okrsku 8090, kam chodí volit lidé z panelového domu v Hlivické ulici v Bohnicích. Podle oficiálních údajů tam volilo předsedu ANO 317 lidí, generálovi ve výslužbě dalo hlas 169. V prvním kole tam přitom výrazně vyhrál Petr Pavel. „Došlo k chybě při sčítání,“ potvrdil pro Deník N mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. „Spočítali to sice správně, ale potom ten výsledek připočetli jinému kandidátovi,“ dodal. Volební komise mají 24 hodin na opravu, Praha 8 ale na chybu přišla pozdě. Opravit se tak v tuto chvíli již nedá. Jediný způsob, jak chybné výsledky napravit, je podat podnět k Nejvyššímu správnímu soudu. Udělat to může kdokoli, má na to sedm dnů. Záměna počtu hlasů by ale celorepublikový výsledek nijak neovlivnila. Pavel získal celkem 58,32 procenta hlasů a Babiše porazil zhruba o 960 tisíc hlasů.

K malým chybám tedy dojít může. Výsledek voleb to však neovlivnilo.

Reakce ČSÚ:

„Dobrý den, reaguji na Váš dotaz, jak se může stát, že je u okrsku více než 100 % odevzdaných hlasů (např. Brno, okrsek 3001). Jde o výjimečný případ, kdy ve volební místnosti při sčítání hlasů okrsková volební komise není dostatečně pečlivá a při vyhodnocování obsahu si například nevšimne toho, že v úřední obálce byl ne jeden hlasovací lístek, jak má být, ale  byly tam dva slepené (hlasovací lístky jsou tenké a nelze vyloučit, že si volič nezkontroloval, že vložil dle instrukcí pro voliče jen jeden hlasovací lístek). Na nutnost důkladné kontroly počtu hlasovacích lístků v úřední obálce jsou komise upozorňovány již při školení. Pokud však komise pochybí, toto neodhalí a přijde se na to až když hlasovací lístky sčítá, je pak zpětně nemožné určit, kterého hlasovacího lístku se to týkalo a situaci již není možné napravit. ČSÚ komisi na nesrovnalost upozorní, ta situaci vysvětlí a podepíše záznam. Současně je zřejmé, že v takovém případě nelze ignorovat ostatní řádně zjištěné hlasy ve volebním okrsku a data jsou tak i s touto anomálií převzata do zpracování. V případě soudního přezkumu je na soudu, aby posoudil, zda toto pochybení komise mohlo ovlivnit výsledky voleb či nikoliv (takovéto jednotky hlasů však žádný vliv obvykle nemají vzhledem k tomu, že volebním obvodem je celá republika a rozdíly mezi kandidáty nebývají v jednotkách hlasů, ale stovkách až tisících). Děkujeme, že se o výsledky voleb a jejich správnost zajímáte. Přeji Vám příjemný den. Ing. Eva Kortanová, MBA.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.