Sociální síť Facebook se v pátek zhruba od 9 do 16 hodin potýkala s bezpečnostní chybou. Kvůli ní mohl kdokoli zjistit, kdo konkrétně stránky spravuje přes historii úprav. Například tým premiéra Andreje Babiše raději kvůli tomu jeho stránky zneviditelnil. Upozornil na to Deník N.

Deník N si také všiml dalšího propojení mezi agenturou C&B, politiky a projektem Sinoskop, který měl „racionalizovat“ debatu o Číně. Za kampaň platila společnost Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Server Sinoskop tlumočníka prezidenta Miloše Zemana a agenturu C&B, která měla racionalizovat debatu o Číně spojuje jedno jméno – Jan Provazník (na Facebooku je uvedený jako Honza). 

Chyba však poskytla náhled také nad tím, kdo spravuje nejrůznější dezinformační projekty nebo kdo spravuje profily politiků, kteří šíří dezinformace.

Tak například profil místopředsedy sněmovny a předsedy SPD Tomia Okamury spravují minimálně tři profily. Ten spravuje účet Al Kadlčková, Tomáš Komora (o něm se šeptá, že je pseudonymem Tomia Okamury) a Lukáš Petřík.

Mimochodem. Lukáš Petřík je šéfredaktor dezinformačního webu EUportal. Zde například Petřík stojí ve výrazném tričku s podobiznou Vladimíra Putina. Magazín Reportér také upozorňuje, že EUportal je znám antisemitismem.

Pod roušku anonymity se ráda schovává stránka AntiKavárna. Autorem příspěvku je Tomáš Vyoral a Kateřina Zvědavová. Ten Tomáš Vyoral, který je autorem komentářů třeba na webu FTV Prima.

Web Zastavme zloděje pomlouvá prezidentku Slovenska Zuzanu Čaputovou. Facebook ji ovšem spravuje Adam Bajo, který tvrdí, že Čaputovou volil. Další je Peter Cimerman a Tereza Ondráčková.

Fake stránku Pirátka Markéta – Volím piráty, volím správně administruje Jan Jakub. Jakákoliv podobnost s Janem Jakubem Ptáčkem je čistě “náhodná”.

Za stránkou Czexit stojí Jiří Douša.

Chcete další důkaz propojení trollí skupiny #JsmeTu1984 s hnutí Trikolóra. Hnutí Trikolóra, stejně jako profil Václave Klause mladšího spravuje Dan Štěpánek. Syn Petra Štěpánka. Toho kromě toho najdeme samozřejmě i v této trollí skupině. Mimochodem, už neobstojí argument, že ho někdo do skupiny přidal. V seznamu členů se totiž zobrazují jen lidé, kteří své členství vědomě potvrdí.

Velký šokem asi není, že profil Jaromíra Soukupa spravuje Vladimír Barák. Tedy ředitel online aktivit vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa.

Pokračování někdy příště.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.