Na Facebooku a řetězovými e-maily je rozesílán screenhot z vysílání ČT24 ze dne 8. května 2023. Na titulku reportáže je napsáno: „setkání u památníku padlých ukrajinských vojáků“. Proruští aktivisté se snaží tak dokázat, že Česká televize se snaží přepsat historii, když nepíše o sovětských vojácích (všechny zásluhy jsou často přikládány Rusům), ale o ukrajinských vojácích.

Jenže území Československa skutečně ve významné části osvobodil 1., 2. a 4. ukrajinský front. Ve všech případech se jednalo o svazky Rudé armády. A v rámci těchto jednotek působilo (jak bylo zmíněno i v reportáži) přibližně 610 tisíc Ukrajinců. Kromě toho však samozřejmě i lidé jiných národností, především pak Rusové, Kazaši a Čechoslováci.

Na Olšanských hřbitovech v Praze se skutečně nachází památník ukrajinských frontů Rudé armády. Psalo se tak už před zahájením útoku Ruska na Ukrajinu. „8. května na Olšanských hřbitovech proběhla pietní vzpomínka a položení věnců k pomníku vojákům 1., 2. a 4. ukrajinských frontů Rudé armády, kteří ve Druhé světové válce padli na území Československa. Pietní akci uspořádalo ukrajinské velvyslanectví ve spolupráci s Posádkovým velitelstvím Praha Armády České republiky,“ psalo se například v roce 2021.

Česká televize tedy měla jen místo titulku: „setkání u památníku padlých ukrajinských vojáků“ napsat „setkání u památníku 1., 2. a 4. ukrajinského frontu“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.