Šéfka Evropské centrální banky Christina Lagardeová si přeje zavedení digitálního eura. Konspirační teoretici však tvrdí, že to povede k diktatuře, tedy ke sledování plateb online, k blokování plateb určitým lidem a podobně. Mezi konspirační teoretiky šířící nesmysly patří například Zdeněk Chytra.
„Nikdo v eurozóně neuvažuje o zrušení hotovosti,“ uvedla Rakouská národní banka 14. března 2025. V Rakousku je hotovost populárním platebním prostředkem. Pro eurobankovky se chystá nový design. Zavedení digitálního eura před rokem 2027 nebo 2028 označila Rakouská národní banka za „nepravděpodobné“.
Na otázku týkající se ochrany osobních údajů při placení digitálním eurem mluvčí banky odpověděl, že transakce budou anonymizovány, což znamená, že ECB nebude schopna identifikovat osobu, která za platbou stojí, ani zjistit, kdo vlastní digitální peněženku.
Návrh Evropské komise na zákon o digitálním euru je součástí většího balíčku opatření. V červnu 2023 Komise předložila dva návrhy na zajištění možnosti používat hotovost a na vytvoření právního rámce pro digitální euro. V odpovědi na žádost agentury AFP ze dne 13. března 2025 Evropská komise uvedla, že očekává, že dohodu o „společném přístupu“ k právnímu rámci bude možné dosáhnout do konce letošního roku. Mluvčí Komise napsal, že digitální euro má výhody pro strategickou autonomii Evropy, zejména vzhledem k závislosti na zahraničních platebních systémech.
Evropská komise 17. března 2025 uvedla, že občanům EU by mělo být nabídnuto více možností při investování jejich úspor na kapitálových trzích EU, ale EU občany nebude nutit investovat na kapitálových trzích. Cílem je pouze vytvořit příznivější prostředí pro ty, kteří chtějí investovat.