Na Facebooku se znovu šíří reportáž ruské televize o české organizaci Člověk v tísni. Reportáž pochází z roku 2016 a má líčit, jak česká nezisková organizace se chová na území tehdy samozvané Doněcké lidové republiky jako zahraniční agent. Údajně měla potravinovou pomoc prodávat supermarketům.

Uvedenou reportáž samozřejmě musíme brát s velkou rezervou, protože neobsahuje žádné důkazy. Naopak je důkazem, že už od roku 2014 tzv. separatistické republiky ovládalo Rusko. V Rusku totiž zákon proti zahraničním neziskovým organizacím existoval už od roku 2012. V těchto částech Ukrajiny začali čistky proti neziskovým organizacím krátce po ujmutí moci nad územím.

„Letos Člověk v tísni podle svých údajů distribuoval potravinovou pomoc téměř 470.000 lidí v oblastech, které nejsou pod kontrolou ústřední ukrajinské vlády. Další stovce tisíc lidí pomohla organizace s opravami obydlí a 95.000 umožnila přístup k pitné vodě a hygienickým pomůckám. Člověk v tísni musel činnost v oblasti Doněcku přerušit už loni, kdy od července do října čekal na udělení akreditace. Člověk v tísni na východní Ukrajině nadále působí na územích pod kontrolou Kyjeva a na povstaleckých územích ovládaných z Luhansku,“ psala česká média 2016.

„Ruská televizní stanice TVC, kterou vlastní moskevská městská správa, zveřejnila upoutávku na reportáž o práci mezinárodních humanitárních organizací včetně Člověka v tísni v nevládních oblastech ukrajinského Doněcka. Oznámená reportáž má evidentně v úmyslu zdiskreditovat práci organizace a obviňuje Člověka v tísni z korupce a špionáže. Je zřejmé, že tato reportáž byla objednána a zmanipulována. Od počátků konfliktu Člověk v tísni pomáhá civilistům na obou stranách kontaktní linie a prosazuje základní humanitární imperativ a zásady, jako je neutralita a nestrannost. Od listopadu 2014 poskytl Člověk v tísni v nevládních oblastech Ukrajiny potravinovou pomoc téměř 570 000 lidí. Více než 138 000 lidí využilo opravy domů a dodávky nepotravinového zboží. A téměř 296 000 lidí získalo přístup k vodě díky společné spolupráci Člověka v tísni s místními úřady, správou a komunitami,“ vyjádřila se organizace Člověk v tísni k reportáži už v roce 2016.

„Humanitární organizace sice chtějí pomoci co největšímu počtu lidí, ale nemohou podpořit všechny. Z tohoto důvodu má Člověk v tísni jasná kritéria výběru příjemců, o kterých jsou příjemci a úřady vždy předem informováni. Seznam příjemců pomoci sestavuje především místní úřady. Tým PIN pak seznamy ověřuje a navštěvuje domovy příjemců,“ dodala organizace.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.