Asi je to jako nosit dříví do lesa. O tom, jak funguje SPD Tomia Okamury ukazuje příklad z Chomutova. Fotbalový rozhodčí Zdeněk Vaňkát si nyní odbývá trest za ovlivňování zápasů. Má pověst “Berbrova muže”. Nová komise rozhodčích v čele v Romanem Příhodou ho v minulém roce stáhla z listin sudích pro profesionální soutěže. V roce 2015 strávil půl roku ve vyšetřovací vazbě kvůli obvinění z krytí balkánského gangu, který chtěl vyloupit vilu bývalého politika Rudolfa Blažka. O tři roky později ho soud zprostil obvinění a minulý týden vysoudil od státu odškodnění 170 tisíc korun. To však nebránilo SPD, aby ho nominovala jako lídra kandidátky v Chomutově. SPD následně získala 13 % hlasů a Vaňkát se stal zastupitelem.

A to není vše. Kandidátka SPD byla sestavena s podporou strany PRO Jindřicha Rajchla. A zastupitelem se stal i Ladislav Kosán. Ladislav Kosán v roli šéfa chomutovských žalobců přispěl k tomu, že bývalý senátor a kmotr z ODS Alexandr Novák odsouzený za obří korupci byl předčasně propuštěn z vězení.

Dosavadní veřejné postoje představitelů hnutí PRO, které vede bývalý fotbalový bafuňář Jindřich Rajchl, ukazují, že si jsou s SPD blízcí. Kosánova stránka na Facebooku také napovídá další jeho vazby. Nezakládal si ji totiž sám, původně ji založil a spravoval Matěj Drbohlav. Karlovarský šéf Trikolory, který je aktuálně před soudem kvůli obžalobě, že nechal zapálit politickému konkurentovi auto.

A kruh se uzavřel, když politické hnutí SPD, které kandidující s podporou PRO, v Chomutově umístilo billboardy i na domy rodiny Alexandra Nováka. Bývalého starosty Chomutova a také exsenátora, který byl odsouzený pro korupci a je také jedním z hlavních aktérů obří dotační aféry na severu Čech.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.