Náš web už psal o kauze, ve které měl ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj měl jednu ze svých divizí nazvat Edlweiss. Upozornili jsme, že tento název nenesli v době nacistického Německa jen jednotky nacistů, ale podle této květiny se nazvala i antifašistická mládež, která nacistům páchala značné škody. Rovněž, že název pro svou jednotku i v nedávné době použilo Rusko.

Kromě toho se však Volodomyr Zeleskyj se vůbec neodkazoval na němčinu. Nový název nemá s nacistickou temnou minulostí nic společného. Ukrajinsky se protěž v přepisu z azbuky řekne edelʹveys. Volodomyr Zelenskyj v dekretu nazval svou divizi v ukrajinštině. Je to tedy podobné, jako kdyby například české jednotky měli ve znaku rostlinu protěž a automaticky by to znamenalo, že se jedná o nacistickou jednotku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.