Možná jste slyšeli argument od lidí odmítajících očkování, že ani samotní lékaři očkování nedůvěřují. Jaký je tedy postoj českých lékařů k očkování proti nemoci Covid-19? Na tuto otázku odpovídá studie, kterou provedla Česká lékařská komora ve spolupráci s iniciativou Lékaři pomáhají Česku, iniciativou Sníh a univerzitou LMU v Mnichově. Odezva v této – pro zdravotníky obzvlášť – nelehké době byla obdivuhodně velká, na vyplnění dotazníku si našlo čas téměř 10 tisíc lékařů a lékařek.

Výsledky studie ukazují, že postoj lékařů ke schváleným vakcínám proti nemoci Covid-19 je veskrz pozitivní. Celých 90 procent lékařů buď již bylo naočkováno nebo by se očkovat nechalo. Ve schválené vakcíny mají lékaři vysokou důvěru. 89 procent lékařů schválené vakcíně důvěřuje, oproti tomu pouze dvě procenta lékařů vakcíně nevěří; 9 procent respondentů nemá jasný názor. U lékařů, kteří se cítí být o vakcínách dostatečně informováni, míra důvěry činí dokonce 94 procent. Celých 96 procent lékařů by očkování doporučilo svým zdravým pacientům, 40 procent z nich to aktivně činí, aniž by se jich pacienti na jejich názor ptali. Zbylých 60 procent by očkování doporučilo, ale pouze pokud by se jich na jejich názor pacienti sami zeptali.

„Důvěra ve vakcínu je zásadní pro její široké přijetí veřejností. Důvěra těch nejpovolanějších – lékařů, může veřejnost o bezpečnosti a potřebnosti očkování proti nemoci Covid-19 přesvědčit nebo ve stávajícím přesvědčení utvrdit,“ říká Vojtěch Bartoš (LMU), jeden ze spoluautorů studie. Studie dále ukázala, že naprostá většina českých lékařů také souhlasí s co nejmasovějším očkováním proti nemoci Covid-19. Pro plošné očkování se vyjádřilo 91 procent z nich. Výsledky napříč jednotlivými skupinami respondentů (podle kraje, velikosti obce, věku, pohlaví a počtu let lékařské praxe) se nijak výrazně neliší.

Veřejnost se přitom domnívá, že jen 59 % lékařů se nechalo nebo nechá očkovat. Jenom 7 % účastníků průzkumu očekává, že se nechá očkovat 90 a více procent lékařů. Lidé si také v průměru myslí, že jen 61 % lékařů schváleným vakcínám důvěřuje.

Podle výzkumu STEM „Postoje české veřejnosti k očkování proti COVID-19″ (únor 2021) pro Ministerstvo zdravotnictví ČR se ochota k očkování v populaci sice zvyšuje, ale stále je pro dosažení kolektivní imunity ve společnosti relativně nízká. Jen 51 % respondentů je rozhodně pro a 1 % je již naočkováno. Dále 48 % respondentů vyčkává, než se uvidí, jaké účinky má očkování u ostatních lidí.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com