Na internetu je kritizován fakt, že vrcholní čeští politici se neúčastnili inaguarace slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Kritizoval to například i Jindřich Rajchl. „Myslím, že ještě nikdy nedošlo k tomu, aby na inauguraci prezidenta jedné či druhé země nedorazila oficiální vládní delegace či prezident té druhé země,“ tvrdil ve facebookovém vysílání na svém profilu, zveřejněném 16. června 2024.

Jedná se přitom o nesmysl. „Když 15. června 2019 skládala při svém inauguračním obřadu slib nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, neúčastnili se tohoto obřadu ani tehdejší český prezident Miloš Zeman, ani premiér Andrej Babiš. Podobně proběhla také inaugurace českého prezidenta Petra Pavla v loňském roce. Podle zvyklostí se jí zúčastnili představitelé české vlády i obou komor zákonodárného sboru, stejně tak na ni zavítali další hosté z řad poslanců, senátorů, velvyslanců i Pavlových protikandidátů na hlavu státu, zúčastnil se jí i předchozí český prezident Miloš Zeman s chotí, ale nikoli zahraniční státníci. A to ani slovenská prezidentka, jakkoli právě kolegiální vztahy mezi ní a Petrem Pavlem byly a jsou vynikající,“ připomněl Jaroslav Krupka pro Deník.

Čeští a slovenští prezidenti si však tradičně věnují svou první a poslední zahraniční návštěvu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.