Na Facebooku můžeme nalézt spoustu podvodných stránek. Nyní se podvodníci rozhodli zneužít jméno Českého červeného kříže (ČČK). Zdravotníci z ČČK údajně nabízí online kurz zdravotnického asistenta. Jinde zase ošetření u zubaře a „seniorům“ nad 55 let prý dokonce zubní implantáty zdarma. Nic takového však ČČK nenabízí. Cílem je, aby důvěřiví lidé klikli na odkaz s nebezpečným obsahem a nejlépe vyplnili i osobní údaje.

„Zaznamenali jsme tento podvodný příspěvek, který nabízí bezplatný online kurz. Stránka ani příspěvek nemají s Český červený kříž nic společného. Prosíme, na odkaz v příspěvku v žádném případě neklikejte a pokud můžete, nahlaste ho jako scam přímo na podporu Facebooku,“ píše Český červený kříž.

Tip nám poslal Václav Feigl


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.